Stiri

8 mai 2018 Primele intreceri finale ale Gimnaziadei 2017-2018, la rugby tag, badminton si tenis de masa

Faza Finala a celei de a treia editii a Gimnaziadei, competitia scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR) alaturi de Ministerul Educatiei Nationale (MEN) si zece federatii nationale ale sporturilor implicate, incepe cu intrecerile de rugby tag, badminton si tenis de masa.

Dupa incheierea festivitatii de deschidere a Fazei Finale a Gimnaziadei 2017-2018, care a avut loc pentru prima data la Sala Polivalenta din incinta Complexului Olimpic Sportiv Sydney 2000 din Izvorani, scolarii care se vor intrece in finalele de la rugby tag, badminton si tenis de masa, au efectuat ultimele antrenamente.

Finalele la cele trei sporturi sunt programate a se desfasura maine, la Izvorani, pe terenurile din baza sportiva unde in premiera, vor avea loc finalele la toate cele zece sporturi ale Gimnaziadei.

Echipele finaliste la rugby tag din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord: Scoala gimnaziala "M.C. Epureanu", din Barlad (Vaslui);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala din Stancuta (Braila);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala nr. 1 din Pucioasa (Dambovita);
Regiunea Sud Vest: Colegiul National "George Cosbuc" din Motru (Gorj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala din Slatina-Timis (Caras Severin);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala nr. 1 din Tarian (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala  din Halciu (Brasov);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 1,  Buftea (Ilfov).

Finalistii de la tenis de masa din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala "Tristan Tzara" din Moinesti (Bacau);
Regiunea Sud Est: Colegiul National „Mihai Eminescu” din Buzau (Buzau);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala ”Matei Basarab” din Pitesti (Arges);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala ,,Traian”, din Traian (Dolj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu” din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Colegiul National „Vasile Lucaciu” din Baia Mare (Maramures);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala nr. 1din Ludus (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala “Sfantul Nicolae”, din Sector 1 (Bucuresti).

Echipele finaliste la badminton din cele opt regiuni de dezvoltare economica sunt:
Regiunea Nord: Scoala gimnaziala “George Calinescu” din Onesti (Bacau);
Regiunea Sud Est: Colegiul National “Vasile Alexandri”,  din Galati;
Regiunea Sud: la Scoala Gimnaziala din comuna Berceni (Prahova);
Regiunea Sud Vest: Liceul Tehnologic “iustinian Marina” din Baile Olanesti (Valcea);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala nr. 7, din Timisoara (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala “Iuliu Hateganu” , din  Cluj-Napoca (Cluj);
Regiunea Centru: la Colegiul National „Avram Iancu ” din Cimpeni (Alba);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 129, din Sector 4 (Bucuresti).