Stiri

7 mai 2018 Ultimii finalistii ai celei de a treia editii a Gimnaziadei s-au decis la baschet, handbal si sah

In cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018, s-au decis finalistii de la baschet (masculin si feminin), handbal  feminin si sah din cele opt regiuni de dezvoltare economica ale celei de-a treia editii a competitiei scolare sportive sustinute de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor la care se concureaza.

Echipele finaliste la baschet feminin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala  gimnaziala "Grigore Moisil" din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Liceul pedagogic „Spiru Haret” din Buzau (Buzau);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Stefan cel Mare”din Alexandria (Teleorman);
Regiunea Sud Vest: Colegiul national „Fratii Buzesti” din Craiova (Dolj);
Regiunea Vest: Liceul cu Program Sportiv din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Colegiul national ”Teodor Nes” din Salonta (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala  „Illies LajosAlexandru Ceausianu” din Reghin (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Liceul internat de informatica „Lumina”, din Sector 3 (Bucuresti).

Echipele finaliste la baschet masculin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Colegiul national nr. 1 din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Liceul cu Program Sportiv din Focsani (Vrancea);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala “Sfantul Vasile” din Ploiesti (Prahova);
Regiunea Sud Vest: Colegiul national “Fratii Buzesti” din Craiova (Dolj);
Regiunea Vest: Colegiul national “C.D. Loga” din Timisoara (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala “Dacia” din Oradea (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala “Nicolae Iorga” din Sebes (Sibiu);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 49, din Sector 2 (Bucuresti).

Echipele finaliste la handbal feminin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Liceul cu Program Sportiv din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Liceul cu Program Sportiv din Braila (Braila);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala  „I.A. Basarabescu”din Ploiesti (Prahova);
Regiunea Sud Vest: Colegiul energetic din Ramnicu Valcea (Valcea)
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala din Jimbolia (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Nicolae Iorga” din Baia Mare (Maramures);
Regiunea Centru: Liceul cu Program Sportiv din Brasov (Brasov);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 40, din Sector 2 (Bucuresti).

Echipele finaliste la sah din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Colegiul national din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Colegiul national „Costache Negri” din Galati (Galati);
Regiunea Sud: Colegiul national „Jean Monnet”din Ploiesti (Prahova);
Regiunea Sud Vest: Colegiul national „Mircea cel Batran” din Ramnicu Valcea (Valcea)
Regiunea Vest: Colegiul tehnic din Vulcan (Hunedoara);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „I. Hatieganu” din Cluj Napoca (Cluj);
Regiunea Centru: Colegiul national „Andrei Saguna”din Brasov (Brasov);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul national „Grigore Moisil” din Sector 6 (Bucuresti).

Fazele Finale la aceste sporturi vor avea loc in acest an in lunile mai si iunie, la Complexul Olimpic Sydney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:

20-23 mai a.c. -  baschet feminin;
24-27 mai a.c. -  baschet masculin;
4-7 iunie a.c. - handbal feminin;
4-6 iunie a.c. -  sah.