Stiri

7 mai 2018 Invingatorii de azi, campionii de maine!

“Invingatorii de azi, campionii de maine! ” - motto-ul celei de-a treia editii a Gimnaziadei,  deschide usile spre marea performanta copiilor care viseaza sa ajunga campioni! Asa cum Nadia a devenit cea mai cunoscuta poveste a sportului romanesc in lume, asa si micii campioni ai Gimnaziadei vor putea visa la medaliile marilor concursuri.

Gimnaziada 2017-2018, competitia scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR) alaturi de Ministerul Educatiei Nationale (MEN) si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate, a ajuns la FAZA FINALA.

In premiera, Gimnaziada, o intrecere a copiilor care poate deveni rampa de lansare pentru campionii de maine ai sportului romanesc, isi va desemna castigatorii la toate cele zece sporturi si discipline sportive in acelasi loc - Complexul Olimpic Sportiv Sydney 2000 de la Izvorani, baza sportiva de unde Echipa Olimpica a Romaniei pleaca spre intrecerile Olimpice – Jocuri Olimpice, Jocuri Olimpice de Tineret, Jocuri Europene, Festivaluri Olimpice ale Tineretului European.

Pentru prima data, inceperea FAZEI FINALE a Gimnaziadei va fi marcata printr-o ceremonie de deschidere care va avea loc maine, 8 mai, de la ora 9.00, la Complexul Olimpic Sportiv Sydney 2000 de la Izvorani.

La festivitatea oficiala vor fi prezenti Mihai Covaliu, presedintele COSR, reprezentanti ai Familiei Regale, reprezentanti ai MEN si MTS, membri ai Comitetului Executiv al COSR, conducatori ai federatiilor nationale sportive ale celor zece sporturi participante la Gimnaziada.

Cea de-a treia editie a Gimnaziadei, intrecerea sportiva scolara organizata la atletism, baschet, badminton, volei, rugby tag, fotbal pe teren redus, handbal, oina, tenis de masa si sah, a inceput anul trecut cu intrecerile la nivel local si a continuat cu Etapa Regionala care a avut loc in perioada 12 aprilie – 6 mai a.c..

In FAZA FINALA, care va avea loc in perioada 8 mai – 7 iunie a.c., s-au calificat castigatorii turneelor organizate la toate cele zece sporturi si discipline sportive in cadrul Etapelor Regionale disputate in fiecare dintre cele opt regiuni de dezvoltare: Regiunea Nord Est, Regiunea Sud Est, Regiunea Sud, Regiunea Sud Vest, Regiunea Vest,  Regiunea Nord Vest, Regiunea Centru si Regiunea Bucuresti-Ilfov.

Ca si in anii precedenti, au fost  implicati elevi din clasele V-VIII, din peste 8000 de scoli din intreaga tara.

Calendar Faza Finala:
8-9 mai a.c. - rugby tag, tenis de masa si badminton;
10-13 mai a.c. - handbal masculin;
10-12 mai a.c. - atletism;
13-16 mai a.c. - fotbal feminin
14-16 mai a.c. - oina masculin;
17-20 mai a.c. - fotbal masculin;
17-19 mai a.c. - oina feminin;
20-23 mai a.c. -  volei masculin, baschet feminin;
24-27 mai a.c. -  baschet masculin si volei feminin;
4-7 iunie a.c. - handbal feminin;
4-6 iunie a.c. -  sah.