Stiri

3 mai 2018 Saptamana aceasta, ultimele intreceri ale Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018

Etapa Regionala a editiei 2017-2018 a Gimnaziadei, competitie scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate, se va disputa de astazi pana duminica (03 – 06 aprilie) la trei sporturi si discipline sportive: baschet (masculin si feminin), handball feminine si sah.
 
Ocupantii locurilor I ale turneelor disputate in fiecare dintre cele opt regiuni de dezvoltare regionala se vor califica la Faza Finala care va avea loc in lunile mai si iunie a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani.
 
Intrecerile de handbal feminin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la  Sala Municipala 150, din Onesti (Bacau) – 4-6 mai 2018
Regiunea Sud Est: la Liceul cu Program Sportiv din Braila (Braila) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Sud: la Clubul Sportiv Scolar din Targoviste (Dambovita) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Sud Vest: la Clubul Sportiv Scolar din Craiova (Dolj) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Vest: la Clubul Sportiv Scolar "Bega", din Timisoara (Timis) – 4-5 mai 2018;
Regiunea Nord Vest: la Liceul cu Program Sportiv din Cluj-Napoca (Cluj), – 5-6 mai 2018;
Regiunea Centru: la Scoala gimnaziala nr. 40 Brasov (Brasov) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala Gimnaziala nr.49, din Sector 2 (Bucuresti) – 4-5 mai 2018
 
Intrecerile de baschet masculin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la  Sala de sport din Moinesti (Bacau) – 4-6 mai 2018
Regiunea Sud Est: la Liceul cu Program Sportiv din Focsani (Vrancea) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Sud: Liceul Tehnologic "A.I. Cuza" Slobozia (Ialomita) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul Energetic din Rm. Valcea (Valcea) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Vest: la Liceul cu Program Sportiv"Banatul", din Timisoara (Timis) – 4-5 mai 2018;
Regiunea Nord Vest: la Scoala Gimnaziala "Ion Creanga" Cluj-Napoca (Cluj), – 5-6 mai 2018;
Regiunea Centru: la Sala de sport a Scolii Gimnaziale Nr.11 din Brasov (Brasov) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala Gimnaziala nr.40, din Sector 2 (Bucuresti) – 4-5 mai 2018
 
Intrecerile de baschet feminin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la  Liceul Teoretic "Miron Costin" din Iasi (Iasi) – 4-6 mai 2018
Regiunea Sud Est: la Scoala Gimnaziala nr. 29 "Mihai Viteazul" din Constanta (Constanta) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Sud: la Sala Polivalenta sau Colegiul National “A.D.Ghica" Alexandria (Teleorman) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul National "Alexandru Lahovari" Rm. Valcea (Valcea) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Vest: la Sala Liceului cu Program Sportiv din Arad (Arad) – 4 mai 2018;
Regiunea Nord Vest: la Liceul Tehnologic nr. 1 din Salonta (Bihor) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Centru: la Liceul Teoretic "Mikes Kelemen" din Sf. Gheorghe (Covasna) – 4-6 mai 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Liceul International “Lumina", din Sector 2 (Bucuresti) – 4-6 mai 2018
 
Intrecerile de sah din Regiunea Sud au fost programate a se disputa la Hotel Central din Ploiesti (Prahova) pe data de 5 mai 2018.
 
Fazele Finale vor avea loc in acest an, in lunile mai si iunie a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:
 
10-13 mai a.c. - handbal masculin;
20-23 mai a.c. -  baschet feminin;
24-27 mai a.c. -  baschet masculin;
4-7 iunie a.c. - handbal feminin;
4-6 iunie a.c. -  sah.