Stiri

3 mai 2018 Finalistii Gimnaziadei 2017-2018, la fotbal, oina si tenis de masa

In cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018, s-au decis finalistii de la fotbal (masculin si feminin), oina (masculin si feminin) si tenis de masa din cele opt regiuni de dezvoltare economica ale celei de-a treia editii a competitiei scolare sportive sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate.

Echipele finaliste la fotbal feminin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Liceul tehnologic  "Alexandru Vlahuta" din Sendriceni - Dorohoi (Botosani);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala „Ramnicelu” (Braila);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala din Brezoaia (Dambovita);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala”I. Ghe Duca” din Ramnicu Valcea (Valcea);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala  din Simand (Arad);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala  “Iulia Hatiengu” din Cluj Napoca  (Cluj);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala  „Illies Lajos” din Sovata (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 40, din Sector 2 (Bucuresti).

Echipele finaliste la fotbal masculin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: la Liceul cu Program Sportiv din Roman (Neamt);
Regiunea Sud Est: la Scoala gimnaziala nr.11 din Buzau (Buzau);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala “Tudor Vladimirescu”(Calarasi);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala “Elena Farago” din Craiova (Dolj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala “Aron Cotrus” (Arad);
Regiunea Nord Vest: Liceul cu Program Sportiv din Satu Mare (Satu Mare);
Regiunea Centru: Liceul “Mikes Kelemen” din Sfantu Gheorghe (Covasna);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul Tehnic Feroviar “Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti).

Echipele finaliste la oina masculin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala  din Maxut (Iasi);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala  nr. 1 din Radesti (Galati);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala  din Galicea Mare (Dolj);
Regiunea Sud: la Scoala gimnaziala nr. 1 din Curcani” (Calarasi);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala Simand (Arad);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala nr. 1 din Dragu (Salaj);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala “Matei Basarab” din Turnu Rosu (Sibiu);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala “Mircea Santimbreanu”, din Sector 5 (Bucuresti).

Echipele finaliste la oina feminin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala  din Gheraesti (Neamt);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala  nr. 1 din Radesti (Galati);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala  din Galicea Mare (Dolj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala  din Dieci (Arad);
Regiunea Sud: la Scoala gimnaziala „George Toparceanu” din Mioveni (Arges);
Regiunea Nord Vest: Sc. Gimnaziala din Remetea Chiorului (Maramures);
Regiunea Centru: la Scoala gimnaziala “Matei Basarab” din Turnu Rosu (Sibiu);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 112, din Sector 3 (Bucuresti).

Finalistii de la tenis de masa din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala "Tristan Tzara" din Moinesti (Bacau);
Regiunea Sud Est: Colegiul National „Mihai Eminescu” din Buzau (Buzau);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala ”Matei Basarab” din Pitesti (Arges);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala ,,Traian”, din Traian (Dolj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu” din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Colegiul National „Vasile Lucaciu” din Baia Mare (Maramures);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala nr. 1din Ludus (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala “Sfantul Nicolae”, din Sector 1 (Bucuresti).

Fazele Finale vor avea loc in acest an, in luna mai a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:

7-9 mai a.c. - tenis de masa;
13-16 mai a.c. - fotbal feminin;
14-16 mai a.c. - oina masculin;
17-20 mai a.c. - fotbal masculin;
17-19 mai a.c. - oina feminin.