Stiri

25 aprilie 2018 Saptamana intrecerilor de fotbal, oina si tenis de masa din cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018

Etapa Regionala a editiei 2017-2018 a Gimnaziadei, competitie scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate, se va disputa de astazi pana duminica (25 – 29 aprilie) la fotbal, tenis de masa si oina.

Ocupantii locurilor I ale turneelor disputate in fiecare dintre cele opt regiuni de dezvoltare regionala se vor califica la Faza Finala care va avea loc in lunile mai si iunie a.c., la Complexul Olimpic Sydney 2000 din Izvorani.

Intrecerile de fotbal feminin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Colegiul  "Vasile Lovinescu" din Falticeni (Suceava) – 27-29 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Scoala gimnaziala „Anghel Saligny” din Focsani (Vrancea) – 26-29 aprilie 2018;
Regiunea Sud: la Scoala gimnaziala Traian si Scoala gimnaziala I.L.Caragiale din Pitesti (Arges) – 27-28 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul Tehnic „Lorin Salagean” din Drobeta Turnu Severin (Mehedinti) – 26-29 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Scoala gimnaziala „Avram Iancu” din Arad (Arad)– 26 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la L.P.S. din Baia Mare (Maramures) – 26-28 aprilie 2018;
Regiunea Centru: la Colegiul Național „Lucian Blaga” din Sebes (Alba), – 27-28 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 162, din Sector 1 (Bucuresti) – 26-27 aprilie 2018.

Intrecerile de fotbal masculin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Liceul cu Program Sportiv din Roman (Neamt) – 27-29 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Scoala gimnaziala nr.12 din Tulcea (Tulcea) –  27-29 aprilie 2018;
Regiunea Sud: la Colegiul National ,,Barbu Stirbei” si Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu” din Calarasi (Calarasi)  – 27-29 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Liceul cu Program Sportiv din Targu Jiu (Gorj) – 26-29 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Liceul de Arte din  Resita (Caras Severin) – 28 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la Liceul cu Program Sportiv din Satu Mare (Satu Mare) – 26-29 aprilie 2018
Regiunea Centru: la Sala polivalenta municipala “Arena Erőss Zsolt” din Miercurea Ciuc (Harghita) – 26-29 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la CTF “Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti) – 26-27 aprilie 2018.

Intrecerile de oina masculin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Sud: la Scoala gimnaziala „George Toparceanu” din Mioveni (Arges) – 27 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Liceul „Ioan Buteanu” din Gurahonț (Arad) – 27 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la Scoala gimnaziala nr. 1 din Dragu (Salaj) – 27 aprilie 2018;
Regiunea Centru: la Scoala gimnaziala “Matei Basarab” din Turnu Rosu (Sibiu) – 28 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la CTF “Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti)  – 28 aprilie 2018.

Competitiile din regiunile Nord Est, Sud Est si Sud Vest s-au disputant saptamana trecuta

Intrecerile feminine de oina au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Sud: la Scoala gimnaziala „George Toparceanu” din Mioveni (Arges) – 27 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: Sc. Gimnaziala din Remetea Chiorului (Maramures) – 29 aprilie 2018
Regiunea Centru: la Scoala gimnaziala “Matei Basarab” din Turnu Rosu (Sibiu) – 27 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la la CTF “Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti)  – 27 aprilie 2018.

Competitiile din regiunile Nord Est, Sud Est, Vest si Sud Vest s-au disputat saptamana trecuta.

Intrecerile de tenis de masa au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Scoala gimnaziala "Tristan Tzara" din Moinesti (Bacau) – 24-25 aprilie 2018
Regiunea Sud Est: la Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” din Focsani (Vrancea) – 24-25 aprilie 2018;
Regiunea Sud: pe stadionul ”M. Anastasovic” din Giurgiu (Giurgiu) – 24 aprilie 2018
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala ,,Eugen Ionescu, din Slatina (Olt) – 24-25 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la CSM Arad, Complex „Emil Prokopecz” din Arad (Arad)– 24 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la Sala de tenis de masa „Gheorghe Bozga” din Bistrita (Bistrita Nasaud) – 24 aprilie 2018;
Regiunea Centru: la sala Clubului Sportiv Municipal din Medias (Sibiu) – 25 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala “Sfantul Nicolae”, din Sector 1 (Bucuresti) – 24 aprilie 2018

Fazele Finale vor avea loc in acest an, in luna mai a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:

7-9 mai a.c. - tenis de masa;
13-16 mai a.c. - fotbal feminin
14-16 mai a.c. - oina masculin;
17-20 mai a.c. - fotbal masculin;
17-19 mai a.c. - oina feminin.