Stiri

24 aprilie 2018 Finalistii Gimnaziadei 2017-2018, la volei, atletism, rugby tag, oina si sah

In cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018, s-au decis finalistii de la volei (masculin si feminin), rugby tag, atletism, sah si oina (masculin si feminin) din cele opt regiuni de dezvoltare economica ale celei de-a treia editii a competitiei scolare sportive sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate.

Echipele finaliste la volei feminin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala nr. 7 , din Botosani (Botosani);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala "Alexandru  Ioan  Cuza",  din Braila (Braila);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala "Liviu Rebreanu" din Mioveni (Arges);
Regiunea Sud Vest: Colegiul National "Fratii Buzesti", din Craiova (Dolj);
Regiunea Vest: Liceul Teoretic "J.G.Tajovsky", din Nadlac (Arad);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala "Miron Pompiliu", din  Stei (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala "Toma Cocisiu" din Blaj (Alba);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Liceul cu Program Sportiv "Mircea Eliade", din Sector 6 (Bucuresti)

Echipele finaliste la volei masculin din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala "Mihail Sadoveanu" din Falticeni (Suceava);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala "Miron Costin", din Galati (Galati);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala “Oprea D.Iorgulescu”, din Campulug Muscel (Arges);
Regiunea Sud Vest: Colegiul National "Nicolae Titulescu", din Craiova (Dolj);
Regiunea Nord Vest: Liceul Teoretic "Al. P. Ilarian" din Dej (Cluj)
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala "Toma Cocisiu" din Blaj (Alba)
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 167, din Sector 6 (Bucuresti).

Echipele finaliste la atletism din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Liceul cu Program Sportiv, din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala "Sf. Apostol Andrei", din Buzau (Buzau);
Regiunea Sud: Liceul cu Program Sportiv “Viitorul”, din Pitesti (Arges);
Regiunea Sud Vest: Liceul cu Program Sportiv "Petrache Triscu", din Craiova (Dolj);
Regiunea Vest: Colegiul National "Iancu de Hunedoara", din Hunedoara (Hunedoara)
 Regiunea Nord Vest: Liceul cu Program Sportiv, din Cluj Napoca (Cluj)
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala "Mihai Eminescu", din Alba Iulia (Alba)
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 190, din Sector 4 (Bucuresti).

Echipele finaliste la rugby tag din cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord: Scoala gimnaziala "M.C. Epureanu", din Barlad (Vaslui);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala din Stancuta (Braila);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala nr. 1 din Pucioasa (Dambovita);
Regiunea Sud Vest: Colegiul National "George Cosbuc" din Motru (Gorj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala din Slatina-Timis (Caras Severin);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala nr. 1 din Tarian (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala  din Halciu (Brasov);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 1,  Buftea (Ilfov).

Echipele finaliste la sah in spate dintre cele cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Colegiul National din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Colegiul National "Costache Negri", din Galati (Galati) –  20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: Colegiul National "Mircea cel Batran"din Ramnicu Valcea (Valcea);
Regiunea Vest: Colegiul Tehnic "Mihai Viteazul" din Vulcan (Hunedoara);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala "I. Hatieganu" din Cluj Napoca (Cluj);
Regiunea Centru: la Colegiul National ”Andrei Saguna” Brasov (Brasov);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul National "Grigore Moisil", din Sector 6 (Bucuresti).
 Etapa Regionala  pentru Regiunea Sud se va disputa pe 5 mai a.c..

Echipele finaliste la oina masculin in trei dintre cele cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala  din Maxut (Iasi);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala  nr. 1 din Radesti (Galati);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala  din Galicea Mare (Dolj).

Echipele finaliste la oina feminin in patru dintre cele cele opt regiuni de dezvoltare economica:
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala  din Gheraesti (Neamt);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala  nr. 1 din Radesti (Galati);
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala  din Galicea Mare (Dolj);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala  din Dieci (Arad)

Fazele Finale vor avea loc in acest an, in lunile mai si iunie a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:
7-9 mai a.c. - rugby tag;
10-12 mai a.c. - atletism;
14-16 mai a.c. - oina masculin;
17-19 mai a.c. - oina feminin;
20-23 mai a.c. -  volei masculin;
24-27 mai a.c. -  volei feminin;
4-6 iunie a.c. -  sah.