Stiri

19 aprilie 2018 Incep intrecerile de volei, rugby tag, atletism si oina in cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018

Etapa Regionala a editiei 2017-2018 a Gimnaziadei, competitie scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate, se va disputa de astazi pana duminica (19 – 22 aprilie) la cinci sporturi si discipline sportive: volei (masculin si feminin), rugby tag, atletism, sah si oina (masculin si feminin)

Ocupantii locurilor I ale turneelor disputate in fiecare dintre cele opt regiuni de dezvoltare regionala se vor califica la Faza Finala care va avea loc in lunile mai si iunie a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani.

Intrecerile de volei masculin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Colegiul Naţional "Nicu Gane", din Falticeni (Suceava) – 20 -22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Liceul Teoretic”Mircea Eliade”, din Galati – 20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud: la Colegiul National „Dinicu Golescu”, din Campulung Muscel (Arges) – 20-21 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul National "Nicolae Titulescu", din Craiova (Dolj) – 21-22 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la Centrul de Excelenta in Volei din Dej, (Cluj), – 20-22 aprilie 2018;
Regiunea Centru: la Clubul Sportiv Scolar din Blaj (Alba) – 20-21aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala Gimnaziala nr.189, din Sector 5 (Bucuresti) – 20-21aprilie 2018.

Intrecerile de volei feminin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la  Bacau – 20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Liceul cu Program Sportiv din Braila (Braila) –  20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul National “Mircea cel Batran” din Rm. Valcea (Valcea) – 20-21aprilie 2018
Regiunea Vest: la Scoala gimnaziala Nr. 30, din  Timisoara (Timis) – 21 aprilie 2018
Regiunea Nord Vest: la Liceul cu Program Sportiv din Baia Mare (Maramures) – 21-22 aprilie 2018
Regiunea Centru: la Scoala gimnaziala  “Romulus Guga” din Tirgu Mures (Mures) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Liceul Teoretic “Stefan Odobleja”, din Sector 4 (Bucuresti) – 20-21 aprilie 2018.

Intrecerile de rugby tag au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Baza Clubului Sportiv Scolar din Barlad (Vaslui) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Scoala gimnaziala nr.10 din Galati (Galati) – 20-21aprilie 2018;
Regiunea Sud: pe stadionul din Pucioasa (Dambovita) – 20 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul de silvicultura si protectia mediului Rm. Valcea (Valcea) – 21-22 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Clubul Sportiv Scolar ”Bega” din Timisoara (Timis) – 20 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la Sala de Sport din Vadu Crisului (Bihor) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Centru: la Stadionul din Intorsura Buzaului (Covasna) – 21-22 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Stadionul de rugby al Federatiei Romane de Rugby, din Sector 1 (Bucuresti) – 19 aprilie 2018;

Intrecerile de atletism au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Stadionul ”Emil Alexandrescu”, din  Iasi (Iasi) – 20-21aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Stadionul Farul Constanta, din Constanta – 20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud: la Liceul cu Program Sportiv  din Campulung Muscel (Arges) – 20-21aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Stadionul Municipal „Zavoi”, din  Rm. Valcea (Valcea) –21aprilie  aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Stadion „Gloria”, din  Arad (Arad) – 20 aprilie 2018;
Regiunea Nord Vest: la Cluj Arena (Cluj) – 20-21aprilie 2018;
Regiunea Centru: pe Stadionul “Gaz Metan”,din Medias (Sibiu) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: pe Stadionul Ioland Balas, din Sector 2 (Bucuresti) – 19 aprilie 2018.

Intrecerile de sah au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Colegiul Agricol si de Industrie Alimentara ”Vasile Adamachi” din Iasi (Iasi) – 20-21aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Liceul Tehnic “Constantin Nenitescu”, din Buzau (Buzau) –  20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: la Colegiul National Pedagogic “Stefan Velovan” din Craiova (Dolj) – 21-22 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Liceul Tehnologic de Electronica si Automatizari „Caius Iacob” din Arad (Arad) – 19 aprilie 2018;
Regiunea Centru: la Colegiul National ”Andrei Saguna” Brasov (Brasov) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 79, din Sector 4 (Bucuresti) – 20 aprilie 2018.

Intrecerile de oina masculin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Liceul Tehnologic "Stefan cel Mare si Sfant", din Vorona (Botosani) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: la Sala de sport din Navodari (Constanta) – 20-22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: pe Stadionul de fotbal C.S.M. Progresul, din Bailesti (Dolj) – 22 aprilie 2018.

Intrecerile de oina feminin au fost programate a se disputa in urmatoarele locatii:
Regiunea Nord Est: la Liceul Tehnologic "Stefan cel Mare si Sfant", din Vorona (Botosani) – 22 aprilie 2018;
Regiunea Sud Est: pe Stadionul Municipal din Rm.Sarat (Buzau) – 21 aprilie 2018;
Regiunea Sud Vest: pe Stadionul de fotbal C.S.M. Progresul, din Bailesti (Dolj) – 22 aprilie 2018;
Regiunea Vest: la Clubul Sportiv Scolar ”Bega”, din  Timisoara (Timis) – 20 aprilie 2018.

Fazele Finale vor avea loc in acest an, in lunile mai si iunie a.c., in premiera la Complexul Olimpic Sydney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:
7-9 mai a.c. - rugby tag;
10-12 mai a.c. - atletism;
14-16 mai a.c. - oina masculin;
17-19 mai a.c. - oina feminin;
20-23 mai a.c. -  volei masculin;
24-27 mai a.c. -  volei feminin;
4-6 iunie a.c. -  sah.