Stiri

16 aprilie 2018 Primii finalisti ai Gimnaziadei 2017-2018 au fost desemnati la handbal masculin, badminton si sah

Castigatorii intrecerilor de badminton, handbal masculin si sah din cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2017-2018 sunt primii finalisti ai celei de-a treia editii a competitiei scolare sportive sustinute de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate.

Echipele finaliste la badminton din cele opt regiuni de dezvoltare economica sunt:
Regiunea Nord: Scoala gimnaziala “George Calinescu” din Onesti (Bacau);
Regiunea Sud Est: Colegiul National “Vasile Alexandri”,  din Galati;
Regiunea Sud: la Scoala Gimnaziala din comuna Berceni (Prahova);
Regiunea Sud Vest: Liceul Tehnologic “iustinian Marina” din Baile Olanesti (Valcea);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala nr. 7, din Timisoara (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala “Iuliu Hateganu” , din  Cluj-Napoca (Cluj);
Regiunea Centru: la Colegiul National „Avram Iancu ” din Cimpeni (Alba); Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 129, din Sector 4 (Bucuresti).

Echipele finaliste la handbal masculin din cele opt regiuni de dezvoltare economica sunt:
Regiunea Nord: Scoala gimnaziala “Ion Creanga”, din Suceava (Suceava);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala “Constantin Brancusi”, din Medgidia (Constanta);
Regiunea Sud: Liceul Teoretic “Ion Mihalache”, din Topoloveni (Arges);
Regiunea Sud Vest: Scoala generala “Virgil Mazilescu”, din Corabia (Olt);
Regiunea Vest: Liceul cu Program Sportiv Banatul, din Timisoara (Timisoara);
 Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala “Nicolae Iorga”, din Baia Mare (Maramures);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala “Mihai Viteazu”, din Tirgu Mures (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 40, din Sector 2 (Bucuresti).

La finalul saptamanii trecute, la sah a fost desemnata doar finalista Regiunii Nord Vest – echipa Scolii Gimnaziale “Iuliu Hateganu”, din  Cluj-Napoca (Cluj).

Fazele Finale vor avea loc in acest an, in lunile mai si iunie a.c., la Complexul Olimpic Sydeney 2000 din Izvorani, dupa urmatorul program:
7-9 mai - badminton
10-13 mai - handbal masculin;
4-6 iunie -  sah.