Stiri

10 noiembrie 2017 Cei mai buni condeieri olimpici, pe scena Casei Olimpice

Laureatii celei de-a XVII-a editii a Concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play”, organizat de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR) prin Academia Olimpica Romana (AOR), in parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale (MEN), prin Inspectoratele Scolare Judetene, au fost premiati in cadrul unei gale care a avut loc astazi la Casa Olimpica din Bucuresti.

Premiile au fost oferite de Mihai Covaliu, presedintele COSR, George Boroi, secretarul general al COSR, Iriana Deleanu, membru in Comitetul Executiv al COSR, medaliatele olimpice Ionela Tirlea si Violeta Beclea Szekely, precum si alte personalitati ale lumii sportive si culturale romanesti.

Mihai Covaliu i-a felicitat pe toti castigatorii si participantii la editia din acest an a concursului „Un condei numit Fair-Play”. „Arta scrisului este un factor foarte important in viata sociala a unei natii si cred ca aceasta arma o vom folosi pentru a-i educa pe cei tineri pentru a-i invata lucrurile trainice, de calitate, care au valoare si consistenta, iar eu spun ca plecam cu dreptul intr-un domeniu in care se poate face performata. Este foarte important sa castigi o competitie  pentru ca pe langa premiu, castigi ceva ce nu poti cuantifica si anume experienta de competitie care te ajuta pe tot parcursul vietii indiferent de domeniul in care vei vrea sa obtii performante. Va felicit pe toti cei care ati castigat astazi, pe cei care au participat la aceasta editie si la cele anterioare, si pe toti cei care va ajuta si va sprijina sa va puneti in valoare ideile si gandurile”, a spus presedintele COSR.

Elevii Scolii Gimnaziale de Muzica „Iosif Sava” din Bucuresti au fost protagonistii momentelor artistice oferite in timpul evenimentului.

Premiantii Concursului National de Literatura si Jurnalism Sportiv „Un Condei numit Fair-Play” , editia a XVII-a:

Poezie

Categoria 7-10 ani

Premiul I: Cismaru  Theodor Alexe de la Colegiul National „Fratii Buzesti” din Craiova, prof. indrumatori: Popescu Simona si Burcea Adela

Premiul II: Moldovan Alexandra – Ana de la Liceul Tehnologic Lechinta, prof. indrumator: Iliuta Cezar Adrian

Premiul III: Iordache Iustin de la Scoala Gimnaziala nr. 197 din Bucuresti, prof.indrumator: Iordache Elisabeta

Mentiune: Toma Iustin Daniel de la Scoala Gimnaziala nr. 197 din Bucuresti, prof.indrumator: Iordache Elisabeta

Mentiune: Stefan Lavinia d ela Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova, prof. indrumatori: Popa Alunita si Trusca Claudia

Mentiune: Simionca David d ela Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures, prof. indrumator: Morariu Crina

Mentiune: Munteanu Eva- Alexandra de la Colegiul national Pedagogic „Regina Maria” din Deva, prof. indrumator: Cucaila Ioana

Mentiune: Delean Veronica de la Colegiul Tehnic „Transilvania” din Deva, prof. indrumator: Delean Lavinia Aurora

Poezie

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Dinca Daria Cristiana de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova, prof. indrumatori: Enea Gela si Trusca Claudia

Premiul II: Georgescu Irina – Maria de la Scoala Gimnazial „Traian ” din Craiova, prof. indrumator: Toma Daniela

Premiul III: Barbu Daria Maria de la Colegiul National „Fratii  Buzesti” din Craiova, prof. indrumatori: Cismaru Maria Crina si Notretu Mihaela

Mentiune: Jurcan Thea de la Scoala Gimnaziala nr. 1 din Bistrita, prof.indrumator: Haradau Cristina

Mentiune: Mondoc Raluca de la Scaola Gimnaziala „Mihai Eminescu” din Pitesti, prof.indrumator: Dovleac Manuela Elena

Mentiune: Matei Crina de la Liceul Tehnologic Feldru, prof.indrumator: Suia Adela –Simona

Mentiune: Ionica Anda-Maria de la Colegiul National „Fratii Buzesti” din Craiova, prof.indrumatori: Elena Marina si Cismaru maria Crina

Mentiune: Besuti Ana de la Liceul Tehnologic Feldru, prof.indrumator: Suia Adela-Simona

Poezie

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Vlad Andrada Florina de la Colegiul National Sportiv „Cetate” din Deva, prof.indrumator: Vlad Adriana

Premiul II: Apucaloaie Mihaela de la Liceul „Vasile Conta” din Targu Neamt, prof. indrumator: Roman Ioan- Romeo

Premiul III: Urziceanu Andreea Madalina de la Colegiul National „Carol I” din Craiova, prof indrumator: Ungureanu Petruta Cristina

Mentiune: Tosca Adelina Florena de la Colegiul National „Zinca Golescu” din Pitesti, prof.indrumator: Zgreaban Augenia

Mentiune: Tica Constantin de la Colegiul National Pedagogic „Stefan Velovan„ din Craiova, prof. indrumator: Pirvu Simona – Elena

Mentiune: Nitu Valentin de la Liceul Tehnologic „Tiu Dumitrescu” din Mihailesti, prof.indrumator: Slamna Melania

Mentiune: Iliuta Adina de la Liceul Teoretic „Constantin  Brancoveanu” din Dabuleni, prof. indrumator: Zaria Alina- Mariana

Mentiune: Sarbu Stefania de la Colegiul „Mihai Viteazul„ din Bumbesti Jiu, prof. indrumator: Munteanu Roxana

 

Proza

Categoria 7-10 ani

Premiul I: Manea Adrian Alexandru de la Colegiul Tehnic „Transilvania” din Deva, prof. indrumator: Manea Raluca-Elena

Premiul II: Stoica Petru de la Scoala Gimnazial nr. 197 din Bucuresti, prof. indrumator: Stanculea Georgeta

Premiul III: Vladimirescu Andrei de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, prof. indrumator: Opritoiu Corina Daciana

Mentiune: Fotea Maxim Raluca- Georgiana de la Scoala Gimnaziala „Nicolae Buleu” din Margineni, prof. indrumator: Apetrei Lucia Mihaela

Mentiune: Dreana Kayla Adriela de la Scoala Gimnaziala „Oltea Doamna” din Oradea, prof. indrumator: Fechete Rodica

Mentiune: Diaconu Tea Maria de la Scoala Gimnazial „Oltea Doamna” din Oradea, prof. indrumator: Ciarnau Romelia

Mentiune: Negrea Lucia de la Scolaa Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures, prof. indrumator: Morariu Crina

Mentiune: Busoi Ana Maria de la Scoala Gimnaziala „N.B.Locusteanu”, din Comuna Leu, prof. indrumator: Onea Andrei

Proza

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Baluta Bianca Ioana de la Liceul „Ion Creanga” din Tulcea, prof. indrumator: Matei Ana-Gabriela

Premiul II: Zoica Andra de la Liceul Teoretic „Lucian Blaga” din Oradea, prof. indrumator: Trempe Ioana

Premiul III: Fulop Krisztina de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, prof. indrumator: Tripa Felicia

Mentiune: Nistor Teodora de la Scoala Gimnazial „Al.I.Cuza” din Bacau, prof. indrumator: Manolachi Ionela

Mentiune: Popescu Maria de la Scoala Gimnaziala „Zaharia Stancu” din Rosiorii de Vede, prof. indrumator: Popescu Tatiana

Mentiune: Mutu Maria - Alexandra de la Scoala Gimnaziala „Sfantul Dumitru” din Craiova, prof. indrumator: Dojan  Stela

Mentiune: Crisan Tania Alexandra de la Scoala Gimnaziala „Gheorghe Lazar” din Zalau, prof. indrumator: Iacob Diana Laura

Mentiune: Carp Alexandra – Andreea de la Scoala Gimnaziala nr. 2, Bucuresti, prof.indrumator: Condrache Gabriela

 

Proza

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Cotet- Serba Georgiana de la Liceul Teoretic „C-tin Brancoveanu” din  Dabuleni, prof. indrumator: Zaria Alina – Mariana

Premiul II: Smarandescu Ioana de la Palatul Copiilor din Pitesti, prof. indrumator: Marineata Simona

Premiul III: Gheorghiu Iuliana de la Colegiul National „Cuza Voda” din Husi, prof. indrumator: Ghita – Enache Stela

Mentiune: Tuduce Karina – Alexandra de la Colegiul National „Avram Iancu” din Stei, prof. indrumator: Pordea Ioana

Mentiune: Buruiana Denisa Geanina de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Barlad, prof.indrumator: Dobrea Gabriela – Geanina

Mentiune: Fadei Daniela de la Colegiul National „Roman Voda” din Roman, prof. indrumator: nacu Anda

Mentiune: Ivanovici Andrei de la Liceul Teoretic „George Calinescu” din Constanta, prof. indrumator: Popa Cristina

Mentiune: Balasescu Elena Madalina de la Liceul Teoretic „Iulia Zamfirecu” din Mioveni, prof. indrumator: Vrinceanu Georgiana

Cronica – Reportaj

Categoria 7-10 ani

Premiul I: Poleac Hana de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, prof. indrumator: Opritoiu Corina Daciana

Premiul II: Isacovici Iulia - Maria de la Scoala Gimnaziala „Traian ” din Pitesti, prof.indrumator: Isacovici Gabriela

Premiul III: Ilie Diana Maria de la Colegiul TEHNIC „Transilvania” din Deva, prof. indrumatori: Edu Luminita si Mane Irina

Mentiune: Romcioiu Mara Cosmina de la Colegiul National Pedagogic „Regina Maria” din Deva, prof. indrumator: Jurja Romelia

Mentiune: Onofrei Gabriela de la Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu” din Barlad, prof. indrumator: Porumb Maria

Mentiune: Tudor Daria de la Scoala Gimnaziala „N.B.Locusteanu” din Comuna Leu, prof. indrumator: Onea Maria

Mentiune: Gheorghiu Nicholas de la Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu„ din Barlad, prof. indrumator: Porumb Maria

Mentiune: Podar Maria de la Scoala Gimnaziala „Liviu rebreanu„ din Targu Mures, prof. indrumator: Morariu Crina

 

Cronica- Reportaj

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Florea Teodora de la Scoala Gimnazial nr. 7, Alexandria, prof. indrumator: Gheorghe-Mitrea Ligia

Premiul II: Nicula Catalin – Florian de  la Scoala Gimnaziala nr. 2 din Bucresti, prof. indrumator: Condrache Gabriela

Premiul III: Iordache Maria- Iasmin de la Scoala Gimnaziala nr. 2 din Bucuresti, prof. indrumator: Condrache Gabriela

Mentiune: Olteanu Maria – Valentina de la Scoala Gimnaziala „Mircea Eliade” din  Craiova, prof. indrumator: Ghita Otilia

Mentiune: Haralambie Mihai – Cristian de la Scoala Gimnaziala nr. 2 din Bucuresti, prof. indrumator: Condrache Gabriela

Mentiune: Rizea Adriana de la Scoala Gimnaziala „Alexandru Colfescu” din Alexandria, prof. indrumator: Boboc Mirela

Mentiune: Ungureanu George de la Scoala Gimnaziala „Oprea Iorgulescu” din Campulung, prof. indrumator: Banu Gabriela

 

Cronica- Reportaj

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Bot Cristina de la Liceul Teoretic „Spiru Haret” din Moinesti, prof. indrumator: Cazanel Adriana

Premiul II: Badea Iulia - Camelia de la Colegiul National „Fratii Buzesti” din Craiova, prof. indrumatori: Elena Marina si Simon Aura

Premiul III: Tot Krisztina de la Colegiul National „Marton Aron” din Miercurea Ciuc, prof. indrumator: Gyorgy Geza Arpad

Mentiune: Murgasanu Persida – Adina de la Liceul Tehnologic „Horia Vintila” din Segarcea, prof. indrumator: Vida Claudia-Lucia

Mentiune: Stoian Roxana de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova, prof. indrumatori: Enea Gela si Grigorescu Ionel

Mentiune: Radu Camelia de la Liceul Teoretic „Ion Creanga” din Tulcea, prof. indrumator: Matei Ana- Gabriela

Mentiune: Durus Oana de la Colegiul National „Vasile Lucaciu” din Baia Mare, prof. indrumator: Muntean Delia

Mentiune: Munteanu Alexandru de la Colegiul National „Roman- Voda” din Roman, prof. indrumator: Nacu Anda

Premiul Special pentru un Sportiv Legitimat – Tanasa Diana – Alexandra de la Liceul cu Program Sportiv din Bistrita, prof. indrumator: Dedean Niculina