Stiri

9 noiembrie 2017 Medaliati olimpici de la Rio din Kazahstan au incercat sporturile de iarna pentru a promova PyeongChang 2018

Performeri de frunte la sporturile vara din Kazahstan au participat la un eveniment special in cadrul caruia a fost sarbatorita echipa reprezentativa inainte de startul editiei de iarna a Jocurilor Olimpice - Pyeongchang 2018. In cadrul evenimentului organizat de Comitetul National Olimpic al Republicii Kazahstan, care a avut loc la Palatul de Gheata din Astana, spectatorii impreuna cu sportivii de top ai tarii au participat la  un spectacol de patinaj pe gheata.

Medaliatii kazaci de la Rio 2016, printre care s-au numarat boxerul Daniyar Yeleussinov, campion olimpic,  si medaliatii cu argint Yeldos Smetov (judo), Guzel Manyurova (lupte) si Vasily Levit (box).

 "Stiu exact ce simt acum sportivii nostri de la sporturile de iarna", a spus Smetov. "Cele mai putin de 100 de zile ramase pana la startul Jocurilor Olimpice reprezinta perioada cea mai stresanta, cu pregatirea cea mai intensa, asa ca doresc noroc echipei noastre olimpice de la sporturile de iarna”.

Atat Yelessinov cat si Levit au înlocuit manusile de box cu crosele de hochei pe gheata pentru a se juca cu tinerii de la o scoala locala, iar altii au participat la competitii speciale de patinaj.

La precedenta editie a Jocurilor Olimpice de iarna, care a avut loc in Rusia, la Soci, in 2014, Kazahstan a fost reprezentat  o echipa formata din 52 de persoane. Denis Kuzin, campion mondial la patinaj viteza 1000 m in 2013, se numara printre sperantele kazacilor la o medalie la PyeongChang.

"Intrecerile din cadrul Jocurilor Olimpice sunt cele mai importante din cariera oricarui sportiv, astfel încât toti componentii echipei reprezentative au o mentalitate adecvata", a spus el în timpul evenimentului de la Astana. "Mai întâi trebuie sa ne calificam la Pyeongchang, iar acolo vom face tot posibilul sa obtinem cele mai bune rezultate".