You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Echipa de gimnastica a Romaniei, locul 10 la FOTE Gyor 2017

In Ziua 3 a FOTE Gyor 2017, echipa feminina de gimnastica a Romaniei, alcatuita din Denisa Golgota, Iulia Berar si Nica Ivanus, s-a clasat pe locul 10 in intrecerea pe echipe, la care au participat gimnaste din 30 de tari. Romania va fi reprezentata de trei gimnaste in tot atatea finale pe aparate: Denisa Golgota se va lupta pentru medalii la individual compus si sarituri, iar Nica Ivanus si Iulia Berar, la barna. In calificarile de la individual compus, Denisa Golgota s-a clasat pe locul 15, cu 50.750 puncte si va evolua in finala, in timp ce Iulia Berar a ocupat locul 35 ( 47.950 p). La sarituri, Denisa Golgota a realizat al treilea punctaj din calificari (13.850 p) si a intrat in lupta pentru podium. La barna, Nica Ivanus s-a clasat pe locul 2, cu 13.700 p, iar Iulia Berar, pe pozitia a 6-a cu 13.200 p, ambele intrand in finala. Tot la barna, Denisa Golgota a realizat al 8-lea punctaj (13.100 p), dar nu va fi prezenta Romania in lupta pentru medalii pentru ca, potrivit regulamentului, o tara poate fi reprezentata doar de doua sportive in finala pe aparate. La paralele, Denisa Golgota s-a clasat pe locul 40, cu 11.300 puncte, iar Iulia Berar a acumulat 10.150 p (locul 60). La sol, Iulia Berar s-a clasat pe locul 13, cu 12.700 p, Denisa Golgota, pe 35 (12.150 p), iar Nica Ivanus, pe 38 (12.100 p).