Stiri

8 iunie 2017 Campionii de la finalul Gimnaziadei 2017

Ultimele Finale ale Gimnaziadei 2017 s-au disputat la baschet, fete si baieti, handbal baieti si sah si s-au incheiat cu victoria echipelor din Dej, Sighetu Marmatiei, Focsani si Iasi.

In Finala de la baschet fete, disputata la Reghin, in Sala Polivalenta, pe podium au urcat echipele de la:
1.            Liceul "Al. Papiu Ilarian" Dej, judetul Cluj (Regiunea Nord Vest),
2.            Scoala Gimnaziala "Al. Ceusianu" Reghin, judetul Mures (Regiunea Centru),
3           Scoala Gimnaziala nr. 56, Sector 2 (Regiunea Bucuresti - Ilfov).

Distinctia “Cel mai bun sportiv”, oferita de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, i-a revenit Mariei Sava, componenta a echipei Scolii Gimnaziale "Al. Ceusianu" Reghin.

Celelalte finaliste au fost de la Liceul Teoretic de Informatica "Grigore Moisil" Iasi (castigatoare Regiunea Nord Est), Scoala Gimnaziala nr. 29 "Mihai Viteazul" Constanta (castigatoare Regiunea Sud Est), Scoala Gimnaziala "Stefan cel Mare" Alexandria, judetul Teleorman (castigatoare Regiunea Sud),
Colegiul National "Fratii Buzesti" Craiova (castigatoare Regiunea Sud Vest), Colegiul National "P.D. Tichindeal" Arad (castigatoare Regiunea Vest)

In Finala de la baschet baieti, disputata la Arad, in Sala de Sport a Facultatii de Educatie Fizica si Sport din cadrul Universitatii Aurel Vlaicu, pe podium au urcat echipele de la:

1.            Colegiul National "Dragos Voda" Sighetu Marmatiei, judetul Maramures (Regiunea Nord Vest),
2.            Scoala Gimnaziala nr. 49, Sector 2 (Regiunea Bucuresti - Ilfov),
3           Colegiul National "Fratii Buzesti" Craiova (Regiunea Sud Vest).

Distinctia “Cel mai bun sportiv”, oferita de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, i-a revenit lui Ciprian Albu, component al echipei Colegiului National "Dragos Voda" Sighetu Marmatiei.

Celelalte finaliste au fost de la Colegiul National Iasi (castigatoare Regiunea Nord Est), Liceul cu Program Sportiv Focsani, judetul Vrancea (castigatoare Regiunea Sud Est), Scoala Gimnaziala "Mihai Eminescu" Pitesti, judetul Arges (castigatoare Regiunea Sud), Colegiul National "Elena Ghiba Birta" Arad (castigatoare Regiunea Vest), Scoala Gimnaziala " Dr. Bernady Gyorgy" Targu Mures, judetul Mures (castigatoare Regiunea Centru).

In Finala de la handbal masculin, disputata la Buzau, in Sala de Sport a Liceului cu Program Sportiv din localitate, pe podium au urcat echipele de la:
1.            Liceul cu Program Sportiv din Focsani, judetul Vrancea (Regiunea Sud Est),
2.            Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamt (Regiunea Nord Est),
3           Liceul Tehnologic Topoloveni, judetul Arges (Regiunea Sud).

Distinctia “Cel mai bun sportiv”, oferita de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, i-a revenit lui Robert Florea , component al echipei Liceului cu Program Sportiv Piatra Neamt.

Celelalte finaliste au fost de la Sc. Gimnazaiala "Nicolae Balcescu" Dragasani, judetul Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest), Scoala Gimnaziala nr. 2 din Resita, judetul Caras-Severin (castigatoare Regiunea Vest), Scoala Gimnaziala "Radu Petrescu" Bistrita (castigatoare Regiunea Nord Vest), Scoala Gimnaziala "Mihai Eminescu" Targu Mures (castigatoare Regiunea Centru),
Scoala Gim. "Mircea Santimbreanu", Sector 5 (castigatoare Regiunea Bucuresti - Ilfov).

In Finala de la sah, disputata la Liceul cu Program Sportiv din Constanta, pe podium au urcat echipele de la:
1.            Colegiul National Iasi (Regiunea Nord Est),
2.            Colegiul National "Mihai Viteazul" Ploiesti (Regiunea Sud),
3           Colegiul National "Mircea cel Batran" Rimnicu Valcea (Regiunea Sud Vest).

Distinctia “Cel mai bun sportiv”, oferita de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, i-a revenit lui George Stoleriu, component al echipei Colegiului National Iasi.

Celelalte finaliste au fost de la Liceul National "Costache Negri" Galati (castigatoare Regiunea Sud Est), Colegiul National "P.D.Tichindeal" Arad (castigatoare Regiunea Vest), Scoala Gimnaziala "Iuliu Hateganu" Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest), Colegiul National "Andrei Saguna" Brasov (castigatoare Regiunea Centru), Scoala Gimnaziala nr. 79, Sector 4 (castigatoare Regiunea Bucuresti - Ilfov).

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, care impreuna cu DEDEMAN militeaza si pentru dezvoltarea sportului de masa ca principal punct de start al vietii sportive din societatea romaneasca, in calitate de organizator al Gimnaziadei alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor in competitie, a oferit tuturor componentilor echipelor participante la Faza Finala a Gimnaziadei, echipamente sportive (trening, tricou, incaltaminte sport, rucsac). De asemenea, toate echipele sportive inscrise in competitie au primit mingi de joc.