Stiri

23 mai 2017 Luna Olimpica 2017, la start

Ca in fiecare an, Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR), va organiza, intre 23 mai si 23 iunie a.c., o serie de activitati sportive, educative si culturale reunite sub titulatura „Luna Olimpica". Proiectul se desfasoara la nivelul tuturor filialelor judetene ale AOR, cele mai populare si indragite manifestari fiind crosurile denumite „Ziua Olimpica”. Pe data de 23 iunie se celebreaza pe intreg mapamondul „Ziua Olimpica”, data la care a fost infiintat Comitetul International Olimpic, in anul 1894.

In „Luna Olimpica”, COSR impreuna cu AOR si filialele AOR din teritoriu organizeaza in toata tara crosurile „Ziua Olimpica”, iar la Resita (judetul Caras-Severin) se va desfasura, pe 9 iunie a.c., Crosul National „Ziua Olimpica”. Intrucat se implinesc 30 de ani de la organizarea primului cros „Ziua Olimpica” la nivel national, la Constanta va avea loc, in data de 17 iunie a.c., Crosul Aniversar „Ziua Olimpica”.

Programul evenimentelor este urmatorul:
       BIHOR – Oradea – 25 mai
       SALAJ - Simleul Silvaniei – 25 mai
       VALCEA – Baile Govora - 25 mai
       SIBIU – Sibiu – 26 mai
       GORJ – Targu Jiu – 26 mai
       ILFOV – Branesti – 26 mai
       GIURGIU – Giurgiu – 27 mai
       IALOMITA – Slobozia 28 mai
       DAMBOVITA – 29 mai
       CLUJ – Cluj – 30 mai
       MARAMURES - Seini, Remetea Chioarului, Baia Mare, Sighetul Marmatiei - 31 mai
       VASLUI – 31 mai
       IALOMITA – Urziceni – 1 iunie
       MURES - Reghin - 1 iunie
       SUCEAVA - Putna – 3 iunie
      TELEORMAN – Rosiorii de Vede – 3 iunie
      VASLUI - Vaslui, Negresti, Husi – 4, 8, 11 iunie
       MEHEDINTI- Corcova, Strehaia, Salcia, Dr. Tr. Severin, Orsova – 6, 7, 8 iunie
       BIHOR – Oradea - 6 iunie
       COVASNA - Târgu Secuiesc - 6 iunie
       PRAHOVA - Ploiesti – 7 iunie
       ALBA - Cricau – 8 iunie
       SATU MARE – Satu Mare – 8 iunie
       CALARASI – Oltenita – 9 iunie
       ARAD- Arad - 9 iunie
       BOTOSANI – Saveni, Botosani – 9 iunie
       BUCURESTI – 9 iunie
       CARAS-SEVERIN – Resita – 9 iunie CROSUL NATIONAL „ZIUA OLIMPICA”
       BRAILA – Braila – 10 iunie       TULCEA – Tulcea – 10 iunie
       BUZAU – Buzau - 10 iunie
       IASI – Liteni - Balcesti – 10 iunie
       NEAMT - Piatra Neamt - 10 iunie
       ARGES - Pitesti – 10 iunie
       BACAU - Bacau - 11 iunie
       VRANCEA – Dumitresti – 11 iunie
       CONSTANTA - Constanta – 17 iunie – CROSUL ANIVERSAR „ZIUA OLIMPICA”
      DOLJ - Craiova – 17 iunie
       GALATI – Galati – 17 iunie
       HARGHITA - Miercurea Ciuc – 17 iunie
       HUNEDOARA – Orastie, Petrosani – 17 iunie
       BRASOV - Brasov – 23 iunie