Stiri

23 mai 2017 Campionii Gimnaziadei 2017,la oina si volei baieti,tenis de masa,rugby tag

Fazele finale la rugby tag, tenis de masa, volei si oina baieti ale editiei din acest an a Gimnaziadei s-au disputat la Suceava, Bistrita Craiova si Barlad.

In Finala de la rugby tag, care s-a disputat la Suceava, podiumul a fost ocupat de echipele de la:

1.            Scoala Gimnaziala "Manolache Costache Epureanu" Barlad (Regiunea Nord Est),

2.            Scoala Gimnaziala Halchiu, comuna Halchiu, judetul Brasov (Regiunea Centru),

3.           Scoala Gimnaziala Slatina-Timis, judetul Caras-Severin (Regiunea Vest).

Distinctia “Cel mai bun sportiv”, oferita de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, i-a revenit lui Toma Marzac, component al echipei Scolii Gimnaziale "Manolache Costache Epureanu" Barlad.
La festivitatea de premiere au participat delegatii COSR si reprezentantul Federatiei Romane de Rugby.

Celelalte finaliste au fost de la Scoala Gimnaziala Stancuta din comuna Stancuta, judetul Braila (castigatoare Regiunea Sud Est), Scoala Gimnaziala "Gh. Dibos" Manesti, judetul Prahova (castigatoare Regiunea Sud), Colegiul National "Mircea cel Batran" Rimnicu Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest), si Scoala Gimnaziala "Artemiu Publiu Alexi" Sangeorz Bai, judetul Bistrita Nasaud(castigatoare Regiunea Nord Vest) si Scoala gimnaziala nr. 1 Buftea, judetul Ilfov (castigatoare  Regiunea Bucuresti - Ilfov).

Finalele de la tenis de masa, baieti si fete,  s-au disputat la Bistrita, in Sala de Sport a CSM Bistrita, echipele care au urcat pe podium fiind de la:

1.            Liceul cu Program Sportiv Bistrita, judetul Bistrita Nasaud (Regiunea Nord Vest),

2.            Liceul cu Program Sportiv Constanta (Regiunea Sud Est),

3.            Scoala Gimnaziala "Matei Basarab" Pitesti (Regiunea Sud).

Placheta pentru ”Cel mai bun sportiv” i-a fost acordata Elenei Zaharia, componenta a echipei Liceului cu Program Sportiv Constanta.
Festivitatea de premiere a fost oficiata de reprezentantii Federatiei Romane de Tenis de Masa si delegatii COSR.

Celelalte finaliste au fost de la: Scoala Gimnaziala "Tristan Tzara" Moinesti, judetul Bacau(castigatoare Regiunea Nord Est), Liceul cu Program Sportiv Slatina (castigatoare Regiunea Sud Vest), Scoala Gimnaziala "Ciresarii" Medias, judetul Sibiu (castigatoare Regiunea Centru), Scoala Gimnaziala "Sf. Nicolae", Sector 1 (castigatoare Regiunea Bucuresti - Ilfov) si Scoala Gimnaziala ”I.G. Duca” Petrosani, judetul Hunedoara, clasata pe locul secund in Faza Regionala, inlocuitoarea castigatoarei Regiunii Vest - Scoala Gimnaziala "Mihai Eminescu" din Arad,  care  nu s-a prezentat la Finala.

Finala de la volei baieti s-a disputat la Craiova, in Sala de Sport a Colegiului National "Nicolae Titulescu", iar echipele medaliate au fost de la:

1.            Colegiul Tehnic Feroviar "Mihai I", Sector 2, Bucuresti (Regiunea Bucuresti - Ilfov),

2.            Scoala Gimnaziala "Miron Costin" Galati (Regiunea Sud Est),

3.            Scoala Gimnaziala nr. 7 Botosani (Regiunea Nord Est).

Daniel Savoiu, de la Colegiul National"Nicolae Titulescu" Craiova, a fost desemnat “Cel mai bun sportiv”.
Premierea a fost efectuata de oficiali ai autoritatilor locale si delegatii  COSR.

Celelalte echipe finaliste au fost de la: Scoala Gimnaziala "Oprea Iorgulescu" Campulung Muscel, judetul Arges (castigatoare Regiunea Sud), Colegiul National "Nicolae Titulescu" Craiova (castigatoare Regiunea Sud Vest), Scoala Gimnaziala "Aron Cotrus" Arad (castigatoare Regiunea Vest), Colegiul Tehnic "Al. Papiu Ilarian" Dej, judetul Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest), Liceul Teoretic "Petru Maior" Ocna Mures, judetul Alba (castigatoare Regiunea Centru).

Finala de la oina baieti s-a disputat la Barlad, pe Stadionul Municipal Barlad, echipele care au urcat pe podium fiind de la:

1.            Scoala Gimnaziala din Gheraiesti, judetul Neamt (Regiunea Nord Est),

2.            Scoala Gimnaziala nr. 1 din Curcani, judetul Calarasi ( Regiunea Sud),

3.            Scoala Gimnaziala "Matei Basarab" Turnu Rosu, judetul Sibiu (Regiunea Centru).

Emanuel Omusoru, component al echipei Scolii Gimnaziale din Gheraiesti, a primit din partea COSR placheta pentru ”Cel mai bun sportiv”.

La festivitatea de premiere au fost prezenti  Dumitru Boros, primarul orasul Barlad, reprezentanti ai autoritatilor locale, Sergiu Frangulea, presedintele Asociatiei Judetene de Oină Vaslui, inspectorul scolar Eduard Ursu, reprezentanti ai Federatiei Romane de Oina si ai Comitetului Olimpic si Sport Roman.

Celelalte echipe finaliste au fost de la Scoala Gimnaziala nr. 1 din Rimnicelu, judetul Buzau (castigatoare Regiunea Sud Est), Scoala Gimnaziala Galicea Mare, din comuna Galicea Mare, judetul Dolj(castigatoare Regiunea Sud Vest), Colegiul Tehnic Agricol "Al. Borza" din Geoagiu, judetul Hunedoara (castigatoare Regiunea Vest), Scoala Gimnaziala Chiuiesti Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest) si Scoala Gimnaziala "I. Visoiu" Chitila, judetul Ilfov (castigatoare Regiunea Bucuresti - Ilfov).

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, care impreuna cu DEDEMAN militeaza si pentru dezvoltarea sportului de masa ca principal punct de start al vietii sportive din societatea romaneasca, in calitate de organizator al Gimnaziadei alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor in competitie, a oferit tuturor componentilor echipelor participante la Faza Finala a Gimnaziadei, echipamente sportive (trening, tricou, incaltaminte sport, rucsac). De asemenea, toate echipele sportive inscrise in competitie au primit mingi de joc.