Stiri

17 mai 2017 Primii campioni ai Gimnaziadei 2017, din Timis, Cluj, Valcea si Prahova

Cei dintai castigatori ai Fazei Finale a editiei din acest an a Gimnaziadei au fost desemnati la fotbal, baieti si fete, handbal fete si badminton – echipe mixte.

In finala de la fotbal baieti care s-a disputat la Hunedoara, pe terenurile acoperite de fotbal puse la dispozitie gratuit de Alin Modarca, patronul Clubului Sportiv Euro Center Hunedoara,  podiumul a fost ocupat de echipele de la:
1.            Liceul cu Program Sportiv "Banatul" Timisoara (Regiunea Vest),

2.            Scoala Gimnaziala "I.Hatieganu" Cluj (Regiunea Nord Vest),

3.            Liceul cu Program Sportiv  Braila (castigatoare Regiunea Sud Est).

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a oferit placheta pentru “Cel mai bun jucator” lui Robert Mihai Szilaghi, component al echipei Scolii Gimnaziale "I.Hatieganu" Cluj.

La festivitatea de premiere au participat Dan Boboutanu, primarul Municipiului Hunedoara, Daniel Costel Andronache, vicepresedinte al Consiliului judetean Hunedoara, si alti reprezentati ai autoritatilor locale,  Daniel Petcu, manager Growth,  din partea Federatiei Romane de Fotbal, fosti sportivi de marca ai judetului - Marieta Ilcu Raileanu, fosta atleta, si Ioan Petcu, ex-fotbalist la Corvinul Hunedoara, si delegatii COSR.

Celelalte finaliste au fost de la: Scoala Gimnaziala "Elena Cuza" Vaslui (castigatoare Regiunea Nord Est), Liceul Tehnologic Petrol Moreni, judetul Dambovita (castigatoare Regiunea Sud) Scoala Gimnaziala "Elena Farago" Craiova (castigatoare Regiunea Sud Vest), Scoala Gimnaziala nr. 14 Brasov (castigatoare Regiunea Centru) si Colegiul Tehnic Feroviar "Mihai I", Sector 1 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

Finala de la fotbal fete s-a disputat in  Sala de Sport a Liceului ”Stefan Octavian Iosif” din Brasov, echipele care au urcat pe podium fiind de la:
1.            Scoala Gimnaziala ”Iuliu Hateganu” Cluj-Napoca (Regiunea Nord Vest),

2.            Colegiul National ”I.C. Bratianu” – Hateg, Hunedoara(Regiunea Vest),

3.            Scoala Gimnaziala ”Dimitrie Onciul” – Straja, Suceava (Regiunea Nord Est).

Placheta pentru ”Cel mai bun sportiv” a fost acordata de COSR Mariei Magdalena Dragan, componenta a echipei Colegiului National ”I.C. Bratianu” – Hateg, Hunedoara.

Festivitatea de premiere a fost oficiata de reprezentantii Federatiei Romane de Fotbal, oficialitati ale Municipiului Brasov si delegatii COSR.

Celelalte finaliste au fost de la: Scoala Gimnaziala nr. 18  Galati (castigatoare Regiunea Sud Est), Scoala Gimnaziala Moraresti, judetul Arges (castigatoare Regiunea Sud), Scoala Gimnaziala "I.Gh.Duca" Rimnicu Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest), Scoala Gimnaziala "Dr. Petru Span" Lupsa, judetul Alba (castigatoare Regiunea Centru), Scoala Gimnaziala nr. 113, Sector 4 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

Finala de la handbal fete s-a disputat in Sala de Sport a Colegiului Energetic Rimnicu Valcea, iar echipele medaliate au fost de la:
1.            Colegiul National Energetic Rimnicu Valcea (Regiunea Sud Vest),

2.            Liceul cu Program Sportiv Brasov (Regiunea Centru),

3.            Liceul cu Program Sportiv  Braila (Regiunea Sud Est).

Alicia Gogârla de la CN Energetic, a fost desemnata “Cel mai bun jucator al turneului” si golgheterul competiţiei. Mama sa, fosta mare handbalista Simona Gogârla, care s-a implicat în pregatirea junioarelor de la Chimia unde activeaza si Alicia, a urmarit din tribune intrecerile din Faza finala a Gimnaziadei. Alexandra Perianu, de la LPS Braila, sora mai mica a internaţionalei Gabriela Perianu, a fost desemnata “Cel mai bun portar al turneului”.

Premierea a fost efectuata de Steluta Luca, vicepresedintele Federatiei Romane de Handbal, oficiali ai autoritatilor locale si reprezentanti ai COSR.

Celelalte echipe finaliste au fost de la: Scoala Gimnaziala "Sf. Andrei" Slobozia, judetul Ialomita (castigatoare Regiunea Sud), Scoala Gimnaziala nr. 7 "Sf. Maria" Timisoara (castigatoare Regiunea Vest), Scoala Gimnaziala "Nicolae Iorga" Baia Mare (castigatoare Regiunea Nord Vest), Scoala Gimnaziala nr. 40, Sector 2 (castigatoare Bucuresti - Ilfov) si Liceul cu Program Sportiv Iasi (castigatoare Regiunea Nord Est).

Finala de la badminton – echipe mixte a avut loc in Sala de Sport a  Scolii Gimnaziale George Bacovia din Bacau, echipele care au urcat pe podium fiind de la:
1.            Scoala Gimnaziala comuna Berceni, judetul Prahova (Regiunea Sud),

2.            Colegiul National V. Alecsandri Galati (Regiunea Sud Est),

3.            Scoala "George Calinescu" Onesti, judetul Bacau(Regiunea Nord Est).

Arina  Alexa, componenta a echipei Colegiului National V. Alecsandri din Galati, a primit din partea COSR placheta pentru ”Cel mai bun sportiv”.

La festivitatea de premiere au fost prezenti Ioan Dospinescu, personalitate sportiva a COSR, Radu Ababei, directorul Academiei Olimpice Romane, filiala Bacau, reprezentanti ai autoritatilor locale si delegatii COSR.

Celelalte echipe finaliste au fost de la: Liceul Tehnologic "Justinian Marina" Baile Olanesti, judetul Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest), Liceul Teoretic "N. Leanu" Timisoara (castigatoare Regiunea Vest), Scoala Gimnaziala "I. Hateganu" Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest), Scoala Gimnaziala "H. Oberth" Medias, judetul Sibiu (castigatoare Regiunea Centru), Scoala Gimnaziala nr. 129, Sector 4 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, care impreuna cu DEDEMAN militeaza si pentru dezvoltarea sportului de masa ca principal punct de start al vietii sportive din societatea romaneasca, in calitate de organizator al Gimnaziadei alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor in competitie, a oferit tuturor componentilor echipelor participante la Faza Finala a Gimnaziadei, echipamente sportive (trening, tricou, incaltaminte sport, rucsac). De asemenea, toate echipele sportive inscrise in competitie au primit mingi de joc.

In  Finalele de la fotbal, baieti si fete, handbal fete si badminton – echipe mixte s-au intrecut castigatoarele Etapelor Regionale.