Stiri

10 mai 2017 Primii castigatori ai Gimnaziadei 2017 se decid la finalul saptamanii

La sfarsitul acestei saptamani vor avea loc primele finale ale editiei din acest an a Gimnaziadei, la fotbal fete si baieti, handbal fete si badminton – echipe mixte. In Faza Finala se vor intrece cele opt echipe castigatoare ale Etapelor Regionale.

In Finala de fotbal fete, care se va disputa la Brasov, intre 11 si 14 mai a.c., se vor intalni echipele:
Scoala Gimnaziala "Dimitrie Onciul" Straja, judetul Suceava (castigatoare Regiunea Nord Est),
Scoala Gimnaziala nr. 18  Galati (castigatoare Regiunea Sud Est),
Scoala Gimnaziala Moraresti, judetul Arges (castigatoare Regiunea Sud),
Scoala Gimnaziala "I.Gh.Duca" Rimnicu Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest),
Colegiul National "I.C. Bratianu" Hateg (castigatoare Regiunea Vest),
Scoala Gimnaziala "I.Hatieganu" Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest),
Scoala Gimnaziala "Dr. Petru Span" Lupsa, judetul Alba (castigatoare Regiunea Centru),
Scoala Gimnaziala nr. 113, Sector 4 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

In Finala de fotbal baieti, care se va disputa la Hunedoara, intre 11 si 14 mai a.c., se vor intalni echipele:
Scoala Gimnaziala "Elena Cuza" Vaslui (castigatoare Regiunea Nord Est),
Liceul cu Program Sportiv  Braila (castigatoare Regiunea Sud Est),
Liceul Tehnologic Petrol Moreni, judetul Dambovita (castigatoare Regiunea Sud),
Scoala Gimnaziala "Elena Farago" Craiova (castigatoare Regiunea Sud Vest),
Liceul cu Program Sportiv "Banatul" Timisoara (castigatoare Regiunea Vest),
Scoala Gimnaziala "I.Hatieganu" Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest),
Scoala Gimnaziala nr. 14 Brasov (castigatoare Regiunea Centru),
Colegiul Tehnic Feroviar "Mihai I", Sector 1 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

In Finala de handbal fete, care se va disputa la Rimnicu Valcea, intre 11 si 14 mai a.c., se vor intalni echipele:
Liceul cu Program Sportiv Iasi (castigatoare Regiunea Nord Est),
Liceul cu Program Sportiv  Braila (castigatoare Regiunea Sud Est),
Scoala Gimnaziala "Sf. Andrei" Slobozia, judetul Ialomita (castigatoare Regiunea Sud),
Colegiul Energetic Rimnicu Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest),
Scoala Gimnaziala nr. 7 "Sf. Maria" Timisoara (castigatoare Regiunea Vest),
Scoala Gimnaziala "Nicolae Iorga" Baia Mare (castigatoare Regiunea Nord Vest),
Liceul cu Program Sportiv Brasov (castigatoare Regiunea Centru),
Scoala Gimnaziala nr. 40, Sector 2 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

In Finala de badminton – echipe mixte, care se va disputa la Bacau, intre 12 si 14 mai a.c., se vor intalni echipele:
Scoala "George Calinescu" Onesti, judetul Bacau(castigatoare Regiunea Nord Est),
Colegiul National V. Alecsandri Galati (castigatoare Regiunea Sud Est),
Scoala Gimnaziala comuna Berceni, judetul Prahova (castigatoare Regiunea Sud),
Liceul Tehnologic "Justinian Marina" Baile Olanesti, judetul Valcea (castigatoare Regiunea Sud Vest),
Liceul Teoretic "N. Leanu" Timisoara (castigatoare Regiunea Vest),
Scoala Gimnaziala "I. Hateganu" Cluj (castigatoare Regiunea Nord Vest),
Scoala Gimnaziala "H. Oberth" Medias (castigatoare Regiunea Centru),
Scoala Gimnaziala nr. 129, Sector 4 (castigatoare Bucuresti - Ilfov).

La Etapa Regionala a editiei din acest an a Gimnaziadei, competitie organizata la zece sporturi – baschet, badminton, volei, rugby tag, fotbal pe teren redus, handbal, oina, tenis de masa, tetratlon si sah, au fost implicati elevi din clasele V-VIII, din peste 5000 de scoli din intreaga tara.

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, care impreuna cu DEDEMAN militeaza si pentru dezvoltarea sportului de masa ca principal punct de start al vietii sportive din societatea romaneasca, in calitate de organizator al Gimnaziadei alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor in competitie, a pregatit tuturor participantilor ajunsi in Faza Finala, echipamente sportive (trening, tricou, incaltaminte sport, rucsac), dar si mingi de joc pentru toate echipele sportive inscrise in competitie.

Vor fi oferite medalii si trofee echipelor clasate pe primele trei locuri si se va acorda titlul de „Cel mai bun sportiv” celui mai valoros participant in competitie la fiecare ramura de sport.