Stiri

28 octombrie 2016 Laureatii concursului „Un condei numit fair-play”, pe podium, la Casa Olimpica

Laureatii celei de-a XVI-a editii a Concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play” au fost premiati in cadrul unei gale care a avut loc astazi la Casa Olimpica din Bucuresti. Premiile au fost oferite de medaliatii olimpici Georgeta Andrunache, Angela si Dorin Alupei, Ionela Tirlea, Violeta Beclea Szekely si alte personalitati ale lumii sportive si culturale romanesti.

Mina Maria Rusu, inspector general de limba si literatura romana in cadrul MENCS, presedinte al  juriului Concursului, s-a declarat incantata de manifestarea organizata de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR), in parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice (MENCS) prin intermediul Inspectoratelor Scolare Judetene. “Acest concurs este o minune”, a spus Mina Maria Rusu.

Laura Carlescu Badea, directorul AOR, a multumit tuturor celor prezenti pentru implicare si a remarcat continuitatea si caracterul stimulativ pe care initiativa COSR le-a favorizat in anumite scoli si licee. „Lucrarile acestei editii au confirmat interesul copiilor de a-si exprima ideile, impresiile, dar si reflectiile proprii asupra sportului si a dimensiunii morale pe care o implica notiunea de fair-play. Faptul ca acest eveniment are o asemenea longevitate reprezinta dovada pasiunii care ne indeamna pe toti, participanti si organizatori, sa perseveram ca acest inspirat concurs sa se desfasoare an de an”, a spus Laura Carlescu Badea.

Evenimentul a fost completat cu momentele artistice oferite de elevii Scolii Gimnaziale de Muzica nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti.

Premiantii Concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit fair-play” - editia a XVI-a:

POEZIE

Categoria 7 - 10 ani

Premiul I: Stancu David – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Stanculea Georgeta
Premiul II: Iordache Iustin – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Iordache Elisabeta
Premiul III: Margarit Alexia – Scoala Gimnaziala Balint, judetul Timis; profesor indrumator: Kristof Mihaela
Mentiune I: Doamna Maria – Teodora – Scoala Gimnaziala „Diaconu Coresi”, Fieni, judetul Dambovita; profesor indrumator: Doamna Nicoleta-Ionela
Mentiune II: Onofrei Gabriela – Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad, judetul Vaslui; profesor indrumator: Porumb Maria
Mentiune III: Cismaru Theodor – Alexe – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova, judetul Dolj; profesori indrumatori: Ana Ghinea si Szucs Ana-Maria
Mentiune IV: Tiolan Maria Victorita – Liceul Tehnologic Feldru, judetul Bistrita-Nasaud; profesor indrumator: Bindea Ana-Maria
Mentiune V: Iordache Antonia – Scoala Gimnaziala „Gheorghe Titeica”, Craiova, judetul Dolj; profesor indrumator: Caravan Elena

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Salvan Vasilica Dumitru – Scoala Gimnaziala Nr. 1 Rebra, judetul  Bistrita-Nasaud; profesor indrumator: Muresan Nicoleta
Premiul II: Chiriac Alina-Ioana – Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu”, Ipotesti, judetul Botosani; profesor indrumator: Cretu Gabriela
Premiul III: Lazareanu Alexandra – Scoala Gimnaziala „Constantin Parfene”, Vaslui; profesor indrumator: Elena Alexa
Mentiune I: Varvari Raluca-Mihaela – Liceul Tehnologic Feldru, judetul Bistrita-Nasaud; profesor indrumator: Suia Adela-Simona
Mentiune II: Negus Ioana – Scoala Gimnaziala „Oprea Iorgulescu”, Campulung Muscel, judetul ArgeS; profesor indrumator: Horobeanu Gabriela
Mentiune III: Olariu Iulian – Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu”, Ipotesti, judetul Botosani; profesor indrumator: Cretu Gabriela
Mentiune IV: Andrei Bianca – Scoala Gimnaziala Nr. 2, Videle, judetul Teleorman; profesor indrumator: Cristina Capatina
Mentiune V: Berende Vasilica – Liceul Tehnologic Liviu Rebreanu, Maieru, judetul Bistrita-Nasaud; profesor indrumator: Hadarau Cristina

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Dragomir Maria-Gabriela – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova, judetul Dolj; profesori indrumatori: Cojocareanu Gabriela si Cioc Aurelia
Premiul II: Iftene Malina – Colegiul National Cuza Voda, Husi, judetul Vaslui; profesor indrumator: Ghita-Enache Stela
Premiul III: Teciulescu Mihai – Palatul Copiilor Pitesti, judetul Arges; profesor indrumator: Grigore Mihaela
Mentiune I: Sidor Cristian – Liceul de Arte „Corneliu Baba”, Bistrita, judetul Bistrita-Nasaud; profesor indrumator: Todoran Laura
Mentiune II: Iliuta Adina – Liceul Teoretic „Constantin Brancoveanu”, Dabuleni, judetul Dolj; profesor indrumator: Zaria Alina-Mariana
Mentiune III: Modan Tiberiu – Scoala Profesionala Speciala Craiova, judetul Dolj; profesor indrumator: Bran Gabriela
Mentiune IV: Lang Cristina-Amalia – Colegiul Sportiv „Nadia Comaneci”, Onesti, judetul Bacau; profesor indrumator: Teusanu Corina-Elena
Mentiune V: Rotaru Vintila Alexandra Denisa – Liceul Tehnologic Oltchim, Ramnicu Valcea; profesor indrumator: Pana M. Tiberiu
Premiul special pentru un sportiv legitimat: Georgescu Irina-Maria – Scoala Gimnaziala „Traian”, Craiova, judetul Dolj; profesor indrumator: Toma Daniela

PROZA

Categoria 7 - 10 ani


Premiul I: Bobocica Riana Maria – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova, judetul Dolj; profesori indrumatori: Boiangiu-Diaconu Viorica si Trusca Claudia
Premiul II: Stoica Petru – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Stanculea Georgeta
Premiul III: Tranulea Andreea Daria – Scoala Gimnaziala „Panait Cerna”, comuna Cerna, judetul Tulcea; profesor indrumator: Tranulea Vasile
Mentiune I: Alupei Stefania Teodora – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Stanculea Georgeta
Mentiune II: Ionescu Teodor Amilcar – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Cojocia Elena
Mentiune III: Radu David – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona
Mentiune IV: Costea Albert – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Stanculea Georgeta
Mentiune V: Ciurcau Simi – Liceul Tehnologic Feldru, judetul Bistrita-Nasaud; profesor indrumator: Bindea Ana-Maria
 

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Mihalcencu Andrei – Liceul Teoretic „Ion Creanga”, Tulcea; profesor indrumator: Matei Ana-Gabriela
Premiul II: Cacencu Cristiana – Liceul Teoretic „Ion Creanga”, Tulcea; profesor indrumator: Matei Ana-Gabriela
Premiul III: Nedelcu Eva-Antonia – Scoala Gimnaziala Nr. 112, Bucuresti; profesor indrumator: Nedelcu Ionica
Mentiune I: Miclaus Louisa – Scoala Gimnaziala „Al. I. Cuza”, Bacau; profesor indrumator: Manolachi Ionela
Mentiune II: Sabou Cristiana Georgiana – Scoala Gimnaziala „Gheorghe Lazar”, Zalau, judetul Salaj; profesor indrumator: Iacob Diana Laura
Mentiune III: Filipache Maria – Scoala Gimnaziala Nr. 3, Slobozia, judetul Ialomita; profesor indrumator: Petranici Diana
Mentiune IV: Moldoveanu Miruna – Scoala Gimnaziala „Gheorghe Lazar”, Zalau, judetul Salaj; profesor indrumator: Iacob Diana Laura
Mentiune V: Peczer Andreea – Scoala Gimnaziala „Simion Barnutiu”, Zalau, judetul Salaj; profesori indrumatori: Mocutiu Loredana si Prodan Vasile

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Bejan Estera – Colegiul National „Cuza Voda”, Husi, judetul Vaslui; profesor indrumator: Ghita-Enache Stela
Premiul II: Groza Ana – Liceul Tehnologic Oltchim, Ramnicu Valcea, judetul Valcea; profesor indrumator: Achim Manuela Ioana
Premiul III: Hrapsa Naomi – Colegiul National „Cuza Voda”, Husi, judetul Vaslui; profesor indrumator: Ghita-Enache Stela
Mentiune I: Gheorghiu Iuliana – Colegiul National „Cuza Voda”, Husi, judetul Vaslui; profesor indrumator: Ghita-Enache Stela
Mentiune II:  Benea Laura – Colegiul National „Cuza Voda”, Husi, judetul Vaslui; profesor indrumator: Ghita-Enache Stela
Mentiune III:  Cirstea Madalina – Colegiul National „Alexandru Odobescu”, Pitesti, judetul Arges; profesori indrumatori: Petrica Maria si Dinculescu Simona
Mentiune IV:  Vidrean Bianca Denisa – Colegiul National „C. D. Loga”, Timisoara, judetul Timis; profesor indrumator: Costea Corina-Lucia
Mentiune V:  Bala Ioana-Alexandra – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova, judetul Dolj; profesori indrumatori: Cojocareanu Gabriela si Cioc Aurelia

CRONICA-REPORTAJ

Categoria 7 - 10 ani


Premiul I: Busuioc Stelian Marian – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator:  Cojocia Elena
Premiul II: Teodorescu Luca Nicolae – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Cojocia Elena
Premiul III: Gheorghiu Nicholas – Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad, judetul Vaslui; profesor indrumator: Porumb Maria
Mentiune I: Ilie Diana Maria – Colegiul Tehnic „Transilvania”, Deva, judetul Hunedoara; profesori indrumatori: Mane Irina si Edu Luminita
Mentiune II: Tristiu Radu Ionut – Scoala Gimnaziala Nr. 197, Bucuresti, sector 6; profesor indrumator: Cojocia Elena
Mentiune III: Manea Adrian Alexandru - Colegiul Tehnic „Transilvania”, Deva, judetul Hunedoara; profesor indrumator: Trif Gabriela
Mentiune IV: Stefanache Mario – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti, sector 2; indrumator: Barbut Ramona
 

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Brumaru Georgiana – Scoala Gimnaziala „Oprea Iorgulescu”, Campulung Muscel, judetul Arges; profesor indrumator: Bitan Angela
Premiul II: Irimia Diana-Nicola – Scoala Gimnaziala „Constantin Parfene”, Vaslui; profesor indrumator: Elena Alexa
Premiul III: Olteanu Maria-Valentina – Scoala Gimnaziala „Mircea Eliade”, Craiova, judetul Dolj; profesor indrumator: Ghita Otilia
Mentiune I: Luca Alina Ioana – Scoala Gimnaziala „Traian”, sat Traian, comuna Cerna, judetul Tulcea; profesor indrumator: Tranulea Vasile
Mentiune II: Hosbota Mihaela-Madalina – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova, judetul Dolj; profesori indrumatori: Cismaru Maria Nicoleta si Szucs Ana-Maria
Mentiune III: Furdiu Dragos-Stefan – Scoala Gimnaziala „Traian”, Pitesti, judetul Arges; profesor indrumator: Isacovici Gabriela
Mentiune IV: Spinu Maria-Alexandra – Scoala Gimnaziala Nr. 29 „Mihai Viteazul”, Constanta; profesor indrumator: Gugus Carmen
Mentiune V: Talpalaru Matei – Scoala Gimnaziala „Constantin Parfene”, Vaslui; profesor indrumator: Elena Alexa

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Rotarita Andreea – Colegiul National Sportiv „Cetate”, Deva, judetul Hunedoara; profesor indrumator: Adriana Vlad
Premiul II: Bucur Geanina – Liceul Teoretic „Gh. M. Murgoci”, localitatea Macin, judetul Tulcea; profesor indrumator: Tihanov Livia
Premiul III: Neacsu Teodora Elena – Colegiul National „Zinca Golescu”, Pitesti, judetul Arges; profesor indrumator: Zgreaban Eugenia
Mentiune I: Costache Stefan – Palatul Copiilor Pitesti, judetul Arges; profesor indrumator: Grigore Mihaela
Mentiune II: Bompa Vlad – Liceul cu Program Sportiv Botosani; profesor indrumator: Sofian Diana
Mentiune III: Dumitra Claudia – Liceul Tehnologic Pucioasa, judetul Dambovita; profesori indrumatori: Diaconescu Gheorghita si Arjan Laurentia
Mentiune IV: Tone Lorena – Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, Alexandria, judetul Teleorman; profesor indrumator: Mocanu Alexandra
Mentiune V: Sfeatcu Nicoleta – Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, Alexandria, judetul Teleorman; profesor indrumator: Mocanu Alexandra