Stiri

18 octombrie 2016 Micii pictori olimpici, premiati in 2016

Casa Olimpica va gazdui vineri, 21 octombrie 2016, cu incepere de la ora 11.00, Gala Laureatilor si vernisajul expozitiei celor mai bune lucrari premiate la editia din acest an a Concursului national de arte plastice „Jocurile Olimpice in imaginatia copiilor” – editia a XXIV-a. Evenimentele au fost organizate de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR) in parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice (MENCS) prin intermediul Inspectoratelor Scolare Judetene.

Tablourile selectate de juriul national au fost expuse si vor putea fi vizionate in incinta Muzeului Olimpic, iar  festivitatea de inmanare a premiilor, la care  vor fi prezente Georgeta Andrunache, Narcisa Lecusan, Laura Carlescu Badea, Violeta Beclea Szekely si alte personalitati ale lumii sportive si culturale romanesti, va avea loc in Sala Amfiteatru din cadrul Casei Olimpice.

Competitia s-a desfasurat pe trei categorii de varsta (6-10 ani, 11-14 ani, 15-18 ani), pentru fiecare acordandu-se cate un premiu I, un premiu II, un premiu III, un premiu special si cate zece mentiuni. Pentru faza finala, juriul, alcatuit din Adrian Baescu – inspector general de arte vizuale in cadrul MENCS, Cornelia Gherlan – artist plastic, membru UAP,  Silvia Draghicescu, Teodor Draghicescu – profesori din Bucuresti, si Elena Cioclu – profesor din Giurgiu, a retinut 100 de lucrari din totalul de 742  lucrari de desen/grafica/pictura promovate la faza nationala, provenite din 166 unitati scolare.

Spectacolul de gala va fi completat printr-un program muzical si coregrafic, sustinut de elevii Scolii gimnaziale de Muzica nr. 1 „Iosif Sava”, Bucuresti.

Laureatii concursului national de arte plastice „Jocurile Olimpice in imaginatia copiilor” 2016

CATEGORIA 6-10 ANI
Premiul Special
pentru pentru fantezie si culoare – Jessica Maria Caucar de la Liceul de Arte „Sigismund Toduta" din Deva; profesor indrumator: Ioana Liana Popa;

•             Premiul I – Ava Pop de la Scoala Gimnaziala de Arte nr.4 din Bucuresti;  profesor indrumator: Ioana Streinu

•             Premiul II – Darius-Andrei Norocea de la Scoala Generala nr. 1 „Gheorghe Tatarescu” din Targu Jiu; profesor indrumator: Rodica-Elena Norocea;

•             Premiul III – Maria Preda de la Palatul Copiilor din Galati; profesor indrumator: Mihaela Brumar;

Mentiuni:
•             Lorena Altman de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva; profesor indrumator: Corina Daciana Opritoiu;

•             Theodora Maria Bogdan de la Scoala Gimnaziala  nr. 197 din Bucuresti; profesor indrumator: Georgeta Stanculea;

•             Bianca Ardeleanu de la Scoala Gimnaziala  nr. 197 din Bucuresti; profesor indrumator: Luminita Sturza;

•             Stefan Marin de la Scoala Gimnaziala de Arte nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti; profesor indrumator: Elena Dascalescu;

•             Laura Ciubotaru de la Palatul Copiilor din Piatra Neamt; profesor indrumator: Lucian Gogu-Craiu;

•             Alina Andreea Ginghina de la Palatul Copiilor din Galati; profesor indrumator: Mihaela Brumar;

•             Bogdana Voisan de la Liceul de Arte „Sigismund Toduta" din Deva; profesor indrumator: Ligia Lac;

•             Levi Tudorie de la Scoala Gimnaziala de Arte „Victor Karpis" din Giurgiu; profesor indrumator: Steliana Badalau;

•             Cezar Mihail Sofica de la Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu" din Bucuresti; profesori indrumatori: Mirela Baltag si Laura Itcou;

•             Flavia Gheorghe de la Liceul de Arta „George Georgescu” din Tulcea; profesor indrumator: Viorica Pavel

CATEGORIA 11-14 ANI
Premiul Special pentru actualitate – Alexandra Ferariu de la Colegiul National de Arte „Regina Maria” din Constanta; profesor indrumator: Loretta Baluta;

•             Premiul I – Paula Alexandra Nanau de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza" din Bucuresti; profesor indrumator: Ioana Streinu;

•             Premiul II – Ana Ierima de la Scoala Gimnaziala  nr. 7 „Sfanta Maria” din Timisoara; profesor indrumator: Daniel Suici;

•             Premiul III – Borbala Biro de la Liceul Vocational de Arta din Targu Mures; profesor indrumator: Csilla Kubanda; 

Mentiuni:
•             Rebecca Coreisa de la Clubul Copiilor Sector 3 din Bucuresti; profesor indrumator: Gabriela Aanitei;

•             Ioana Caraveteanu de la Colegiul National de Arte „Regina Maria” din Constanta; profesor indrumator: Mihaela Lutai;

•             Daria Cristiana Dinca de la Liceul de Arta „Marin Sorescu” din Craiova; profesori indrumatori: Monica Dinca si Claudia Trusca;

•             Maria Popa de la Scoala Gimnaziala de Arte nr. 1  „Iosif Sava” din Bucuresti; profesor indrumator: Elena Dascalescu;

•             Mihai Stefan Matei de la Scoala Gimnaziala de Arte nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti; profesor indrumator: Ion Oprescu;

•             Marina-Elena Casangiu, eleva la Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” din Vaslui; profesor indrumator: Anitei Silviu;

•             Narcisa Huminiuc de la Scoala Gimnaziala nr. 11 din Botosani; profesor indrumator: Alina Simona Gavril

•             Irina Popescu de la Palatul Copiilor din Craiova; profesor indrumator: Valentin Boboc;

•             Irina-Ana Arsu de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza" din Bucuresti; profesor indrumator: Ioana Streinu;

•             Erika Ologu de la Scoala Gimnaziala nr. 190 din Bucuresti; profesor indrumator: Florica Tanase

CATEGORIA 15-18 ANI
Premiul Special pentru combinatia imagistica – Steluta Linca de la Palatul Copiilor din Alexandria; profesor indrumator: Ioan Diacon;

•             Premiul I – Miruna Pirvan de la Colegiul National de Arte „Regina Maria” din Constanta a obtinut; profesor indrumator: Baluta Loretta;

•             Premiul II – Razvan Raucescu de la Liceul de Arte „Victor Brauner" din Piatra Neamt; profesor indrumator: Stefan Potop;

•             Premiul III – Andrei Constantin Turculet de la Liceul de Arte „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Agavriloae Dumitru;

Mentiuni:
•             Calin Dumitrascu de la Colegiul National „Fratii Buzesti” din Craiova; profesori indrumatori: Elena Marina si Ciocoias Iulia;

•             Stefania Saftoiu de la Liceul de Arta „Marin Sorescu” din Craiova; profesor indrumator: Lidia Margelu;  

•             Mihaela Timofti de la Liceul de Arte „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Genoveva Gordas-Dolhescu;

•             Andreea Naica-Grimisteanu de la Liceul de Arte „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Agavriloae Dumitru;

•             Codruta Pentelescu de la Colegiul National „Mihai Eminescu” din Botosani; profesor indrumator: Loredana Mariana Botezatu;

•             Georgiana Anghel de la Colegiul National „Carol I” din Craiova; profesor indrumator: Maria Oprita;

•             Oana-Maria Lungan de la Colegiul National „Mihai Eminescu” din Bucuresti; profesor indrumator: Stefan Letu;

•             Stefan Paviliuc de la Liceul de Arte „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Genoveva Gordas-Dolhescu;

•             Alexandra Ciobanescu de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor indrumator: Elida-Veronica Bodorin-Buftei;

•             Sebastian Precup de la Liceul Vocational de Arta din Targu Mures; profesor indrumator: Rodica Pop;