Stiri

21 august 2016 Jurnal de Rio: Ziua 16

In ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, a 16-a, Romania a fost reprezentata in proba masculina de maraton si la lupte libere, unde Albert Saritov a cucerit medalia de bronz in limitele categoriei 97 kg.

Din cei 155 de participanti care s-au aliniat la startul maratonului olimpic, reprezentantii Romaniei s-au numarat printre cei 140 de atleti care au terminat cursa.

Marius Ionescu a trecut linia de sosire pe locul 37, cu timpul 2:17:27, iar Nicolae-Alexandru Soare a incheiat pe pozitia 127 (2:31:53). Maratonul a fost castigat de kenianul Eliud Kipchoge (2:08:44), care a cucerit titlul olimpic, medalia de argint a revenit etiopianului Feyisa Lilesa (2:09:54), iar bronzul americanului Galen Rupp care a inregistrat un nou record personal cu timpul 2:10:05.