Stiri

5 august 2015 Premii dublate pentru medaliatii la FOTE Tbilisi 2015

Alin Petrache, presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR), a decis, in baza HG 1447/2007 cu modificarile si completarile ulterioare, dublarea premiilor acordate sportivilor clasati pe primele trei locuri la cea de-a 13 editie a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), competitie care a avut loc la Tbilisi in perioada 26 iulie – 1 august a.c. .

Potrivit aceluiasi act normativ vor fi recompensati si sportivii clasati pe locurile 4-6, dar si colectivele tehnice care au contribuit la obtinerea rezultatelor sportivilor clasati pe locurile 1-6.

Reprezentantii  Romaniei au cucerit la Tbilisi zece medalii -  trei de aur, cinci de argint si doua de bronz, si au obtinut  doua locuri  4, cinci locuri 5 si trei locuri 6:

Medalii de aur
Andrea Miklos - atletism - 400 m
Georgiana Iuliana Anitei - atletism - triplusalt
Maria Claudia Gadea - inot - 400 m mixt

Medalii de argint
Selma Stefania Cadar, Andreea Prisacariu - Tenis - dublu
Razvan Cristian Grecu - atletism - triplusalt
Mihaita Andrei Micu - atletism - aruncarea ciocanului
Razvan Adrian Ciolan - judo - 73 kg
Bogdan Ioan Sitoianu - atletism - saritura in lungime

Medalii de bronz
Selma Stefania Cadar - tenis - simplu
Daniel Cristian Martin - inot - 200 m spate

Locuri 4
Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan - gimnastica artistica – echipe
Maria Claudia Gadea - inot - 200 m mixt

Locuri 5
Raluca Adriana Vrabie - atletism - aruncarea sulitei
Diana Elena Bogos - atletism - 800 m
Echipa feminina de handbal a Romaniei (Ana Maria Berbece, Alexandra Diana Badea, Alexandra Ioana Banciu, Daria Bucur, Cristina Adelina Cretu, Bianca Ana Maria Dinut, Daciana Hosu, Claudia Eugenia Lacatus, Ana Maria Lopataru, Alexandra Muntean , Elena Nagy, Raluca Maria Petrus, Aura Teodora Popescu, Andreea Tecar, Sorina Maria Tirca)
Loredana Elena Cimpoieru - atletism - 1500 m
Vlad Codrut David Luncan - judo - 50 kg

Locuri 6
Ioana Teodora Crisan -gimnastica artistica - barna
Ioana Teodora Crisan - gimnastica artistica - individual compus
Iulia Dragoi  - atletism - 2000 m obstacole