Stiri

29 iulie 2015 Rezumatul Zilei 3 competitionale a FOTE Tbilisi 2015

Componentii Echipei Olimpice a Romaniei au obtinut urmatoarele rezultate in Ziua 3 a FOTE Tbilisi 2015:

Atletism
triplusalt feminin: Georgiana Iuliana Anitei - Medalie de aur - cu 13.50 m - nou record al competitiei;
saritura in lungime masculin:
Bogdan Ioan Sitoianu - Medalie de argint - cu 6,89 m - cea mai buna performanta a personala;
aruncarea sulitei feminin: Raluca Adriana Vrabie - Locul 4 - in Grupa B de calificari cu 43.50 m - s-a calificat in FINALA;
 aruncarea greutatii feminin: Ioana Diana Tiganasu - Locul 4 - in calificari, Grupa A, cu 14.07 m - s-a calificat in FINALA;
400 m masculin: Stefan Bogdan Juganu - Locul 4 - in Seria 3 cu timpul 56.28 - nu s-a calificat in finala;
1500 m masculin: Claudiu Daniel Mihaescu - Locul 8
1500 m feminin: Loredana Elena Cimpoieru - Locul 5 - cu timpul 4:42.79;
 400 m feminin:Andrea Miklos -  s-a calificat in FINALA;
400 m masculin: Nicolae Florentin Balaci  - Locul 10 - cu timpul 50.04;
400 m garduri feminin: Maria Cristina Cosac - Locul 6 - in Seria 1 cu timpul 1:05.56 - nu s-a calificat in finala;
200 m feminin: Marina Andreea Baboi - n-a luat startul;

Gimnastica artistica (feminin)
echipe: Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan - Locul 4 - cu 106.750 p;
individual compus: Olivia Cimpian - Locul 14 - in calificari cu 52.850 p - s-a calificat in FINALA;  Ioana Teodora Crisanv - Locul 7 - in calificari cu 53.500 p - s-a calificat in FINALA; Andreea Daniela Ciurusniuc - Locul 21 - in calificari cu 51.500 p - nu s-a calificat in FINALA pentru ca in ultimul act sunt admise doar doua sportive din fiecare tara; sol: Olivia Cimpian - Locul 3 - in calificari cu 14.050 p - s-a calificat in FINALA; Andreea Daniela Ciurusniuc -   Locul 10 - in calificari cu 13.450 p - a doua rezerva pentru FINALA; Ioana Teodora Crisan - Locul 13 - in calificari cu 13.350 p;sarituri: Ioana Teodora Crisan  - Locul 21 - cu 13.600 p; Andreea Daniela Ciurusniuc - Locul 18 - cu 13.650 p; Olivia Cimpian - Locul 18 - cu 13.650 p;
barna: Olivia Cimpian - Locul 23 - cu 12.800 p; Andreea Daniela Ciurusniuc Locul 17 - cu 13.050 p; Ioana Teodora Crisan - Locul 4 - in calificari cu 14.000 – s-a calificat in FINALA;
paralele inegale: Andreea Daniela Ciurusniuc - Locul 38 - cu 11.350 p; Olivia Cimpian - Locul 20 - cu 12.350 p; Ioana Teodora Crisan - Locul 15 - cu 12.550 p;

Tenis
simplu feminin - Selma Stefania Cadar - In Turul 3 castigat cu 6-4, 6-1 in fata estoniencei Maria Lota Kaul – s-a calificat in Sferturile de finala;
simplu masculin - Stefan Francisc Palosi - In Turul 3 a castigat cu 6-4, 6-0 in fata georgianului David Chelidze – s-a calificat in Sferturile de finala;
dublu feminin: Selma Stefania Cadar, Andreea Prisacariu – calificate in Sferturile de finala;
dublu masculin: Andreescu Cristian Alexandru, Palosi Stefan Francisc – calificati in Sferturile de finala;

Inot
200 m mixt feminin: Maria Claudia Gadea - Locul 4 - in FINALA cu timpul 2:20.71; Ana Iulia Dascal - Locul 14 - cu timpul 2:25.63;
200 m spate feminin: Cristina Lucia Andreea Giurca - Locul 15 - cu timpul 2:24.32;
200 m mixt masculin: Daniel Cristian Martin - Locul 13 - cu timpul 2:10.27;
400 m liber feminin: Maria Claudia Gadea - Locul 15 - cu timpul 4:33.62;

Judo
66 kg: Razvan Alexandru Bodea -  in calificari a castigat in fata lui A. Cena din Kosovo si a slovacului Jurkovic, iar in sferturi a pierdut in fata italianului Esposito
60 kg : Florin Eduard Selea -  in calificari a pierdut in fata britanicului S. Thomson