Stiri

18 iulie 2015 66 de sportivi vor reprezenta Romania la FOTE Tbilisi 2015

Echipa Olimpica a Romaniei care va participa la editia de vara a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), competitie gazduita de Tbilisi, capitala Georgiei, in perioada 26 iulie – 1 august 2015, va fi alcatuita din 66 de sportivi si 18 antrenori.

Reprezentantii Romaniei vor participa la sase dintre cele noua sporturi inscrise in programul FOTE Tbilisi 2015.

ATLETISM
22 sportivi (11 baieti si 11 fete):
Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt), Marina Andreea Baboi (100 m, stafeta 4x100 m), Nicolae Florentin Balaci (200 m, 400m, stafeta 4x100 m), Iulia Nicoleta Banaga (100 m garduri, stafeta 4x100 m), Diana Elena Bogos (800 m, stafeta 4x100 m), Loredana Elena Cimpoieru (1500 m), Mihai Cochior (2000 m obstacole), Maria Cristina Cosac (400 m garduri, stafeta 4x100 m), Iulia Dragoi (2000 m obstacole), Andrei Ionut Constantin Ghetea (100 m, stafeta 4x100 m), Razvan Cristian Grecu (triplusalt, stafeta 4x100 m), Peter Daniel Herman (3000 m), Sorin Florin Ionescu (saritura in inaltime), Stefan Bogdan Juganu (400 m garduri, stafeta 4x100 m), Ioana Manoliu (saritura in lungime), Andrei Daniel Matei (800 m), Mihaita Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Claudiu Daniel Mihaescu (1500 m), Andrea Miklos (200 m,400 m, stafeta 4x100 m), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime, triplusalt, stafeta 4x100 m), Ioana Diana Tiganasu (aruncarea discului, aruncarea greutatii), Raluca Adriana Vrabie (aruncarea sulitei);
Sase antrenori: Daniel Cojocaru, Magdolna Viola Kanizsay, Laurentiu Eduard Maxim, Cristinel Neculai Nemteanu, Viorica Pintilie, Ioan Lucian Vieru.

GIMNASTICA
Sase sportivi (trei baieti si trei fete):
Alexandru Banicioiu, Iosif Beniamin Cristea, Catalin Drunea, Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan;
Patru antrenori: Dragos Birzu, Liliana Cosma, Florin Adrian Cotutiu, Romolus Adrian Ianculescu.

HANDBAL
15 sportive:
Alexandra Diana Badea (extrema dreapta), Alexandra Ioana Banciu (conducator de joc),  Ana Maria Berbece (extrema dreapta), Daria Bucur (inter dreapta),  Cristina Adelina Cretu (extrema stanga), Bianca Ana Maria Dinut (inter dreapta), Daciana Hosu (portar), Claudia Eugenia Lacatus (pivot), Ana Maria Lopataru (extrema stanga), Alexandra Muntean (inter stanga), Elena Nagy (portar), Raluca Maria Petrus (inter stanga), Aura Teodora Popescu (pivot), Andreea Tecar (inter dreapta), Sorina Maria Tirca (inter stanga);
Doi antrenori: Luminita Dinu si Mariana Tirca.

INOT
Opt sportivi (patru baieti si patru fete):
Ana Iulia Dascal (100 m spate, 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, 200 m mixt, stafeta 4x100 m liber, stafeta mixta 4x100 m liber),
Maria Claudia Gadea (200 m mixt, 400 m mixt, 400 m liber, 800 m liber, 200 m bras, stafeta 4x100 m liber),
Cristina Lucia Andreea Giurca (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture,  stafeta 4x100 m liber),
Jasminne Anne Marie Ivan (50 m liber,  100 m liber, 100 m fluture, stafeta mixta 4x100 m liber,  stafeta 4x100 m liber),
Daniel Cristian Martin (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture, 200 m mixt, stafeta 4x100 m liber),
Ionut Radu (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, stafeta mixta 4x100 m liber, stafeta 4x100 m liber),
Andrei Rusen (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, 200 m fluture, stafeta mixta 4x100 m liber, stafeta 4x100 m liber),
Robert Dumitru Valeanu (400 m liber, stafeta 4x100 m liber);
Doi antrenori: Catalin Becheru, Gheorghe Iulian Matei.

JUDO
11 sportivi (sase baieti si cinci fete):
Razvan Alexandru Bodea (66 kg), Razvan Adrian Ciolan (73 kg), Anca Ramona Filipisan (57 kg), Ionut Andrei Grigorescu (55 kg), Georgiana Ionita (44 kg), Vlad Codrut David Luncan (50 kg), Alexandra Cristina Mazilu (+72 kg), Otilia Georgiana Preda (63 kg), Cleonia Alina Riciu (52 kg), Florin Eduard Selea (60 kg), Mihai Leonard Tomescu (90 kg);
Doi antrenori: Laura Manuela Moricz, Marian Liviu Telesman.

TENIS
Patru sportivi (doi baieti si doua fete):
Cristian Alexandru Andreescu, Selma Stefania Cadar, Stefan Francisc Palosi, Andreea Prisacariu;
Doi antrenori: Costin Alexandru Cojocaru, Damian Petcu.

Din delegatia Romaniei, conform Chartei FOTE și a regulamentelor tehnice de participare, vor face parte si cinci arbitri romani (doi la handbal, doi la gimnastica si unul la judo) selectionati de federatiile europene de specialitate în baza unor criterii tehnice specifice de competenta.

Florin Misca, secretarul general adjunct al COSR, va fi seful de misiune al Romaniei, iar Dragos Tataru va fi adjunct al sefului de misiune.