Stiri

7 iulie 2015 COSR a premiat sportivii care au obtinut cele mai valoroase rezultate la Jocurile Europene

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman i-a premiat la Casa Olimpica din Bucuresti pe sportivii care s-au clasat  pe locurile 1-6 la prima editie a Jocurilor Europene, competitie desfasurata la Baku, in Azerbaidjan, in perioada 12 – 28 iunie a.c.. La eveniment au participat majoritatea sporivilor premiati, dar si conducatori sau reprezentanti ai federatiilor nationale de scrima, gimnastica, judo, sambo, kaiac-canoe, lupte, box, natatie si pentatlon modern, foruri care au avut reprezentanti clasati in primele sase locuri la Jocurile Europene de la Baku.

Alin Petrache, presedintele COSR, Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR, si George Boroi, presedintele Clubului Sportiv Steaua Bucuresti, membru in Comitetul Executiv al COSR, i-au felicitat pe cei prezenti pentru rezultatele obtinute la Jocurile Europene de la Baku si si-au exprimat optimismul in ceea ce priveste participarea Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016.

”Vreau sa multumesc sportivilor, antrenorilor, tuturor tehnicienilor si federatiilor, colegilor din COSR, pentru tot ce au facut la aceste prime Jocuri Europene. A fost de fapt o pregatire pentru participarea la Jocurile Olimpice de vara de la Rio. Multumesc federatiilor care au luat in serios aceasta competitie, iar cu celelalte vom avea discutii sa vedem ce trebuie indreptat”, a spus Alin Petrache.

Presedintele COSR a dublat premierile acordate sportivilor clasati pe primele trei locuri la prima editie a Jocurilor Europene de la Baku, potrivit HG 1447/2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
De asemenea, seful COSR a decis acoperirea omisiunii HG sus mentionate si a suplimentat cu suta la suta premierile pentru  antrenorii sportivilor medaliati cu aur la Jocurile Europene, din fonduri extrabugetare.

Echipa Olimpica a Romaniei a obtinut la editia inaugurala a Jocurilor Europene trei medalii de aur, cinci de argint, patru de bronz, doua locuri 4, noua locuri 5 si doua locuri 6.

Scrima – doua medalii de aur, doua de argint, una de bronz si un loc 6
Locul 1:
Ana Maria Florentina Branza, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Amalia Tataran -  spada echipe   
Ana Maria Florentina Branza - spada individual
Locul 2:
Tiberiu Alexandru Dolniceanu, Florentin Alin Badea, Georgian Madalin Bucur, Iulian Robert Teodosiu - sabie echipe
Tiberiu Alexandru Dolniceanu - sabie individual
Locul 3:
Simona Cristina Gherman - spada individual
Locul 6:
Iulian Robert Teodosiu - sabie individual

Judo – o medalie de aur si un loc 5
Locul 1:
Andreea Stefania Chitu - 52 kg
Locul 5:
Alexandra Larisa Florian - 52 kg

Gimnastica artistica -  o medalie de argint, doua de bronz si doua locuri 5
Locul 2:
Andreea Maria Iridon – barna
Locul 3:
Marius Daniel Berbecar - paralele
Andreea Maria Iridon - paralele
Locul 5:
Silvia Andreea Zarzu - sol
Cristian Ioan Bataga - sarituri

Gimnastica aerobica – o medalie de argint si un loc 6
Locul 2:
Dacian Nicolae Barna , Gabriel Bocser, Lucian Stefan Savulescu, Lavinia Ioana Panaete, Bianca Maria Gorgovan - ansamblu mixt
Locul 6:
Lavinia Ioana Panaete, Dacian Nicolae Barna - perechi mixte

Kaiac – o medalie de bronz si un loc 4
Locul 3:
Roxana Petronela Borha, Elena Meroniac - K2 - 500 m
Locul 4:
Roxana Petronela Borha , Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Taran   - K4 - 500 m

Sambo – o medalie de bronz si patru locuri 5
Locul 3:
Daniela Hondiu - 60 kg
Locul 5:
Radu Malcic  - +100 kg
Valentin Damian - 74 kg
Orlando Gruia - 57 kg
Codrina Mihaela Ionescu - 52 kg

Inot – un loc 4
Locul 4 - Robert Andrei Glinta - 50 m spate

Lupte  libere – doua locuri 5
Locul 5:
George Bucur - 65 kg
Andrea Elena Simon - 63 kg

Box – un loc 5
Locul 5:
Daniel Florentin Niculescu - 64 kg