Stiri

26 iunie 2015 Editia 2015 a Crosului National „Ziua Olimpica” a adunat la start 300 de participanti

La editia din acest an a Crosului National „Ziua Olimpica”, gazduita de localitatea brasoveana Sirnea, au luat startul 300 de concurenti de la urmatoarele institutii: Scoala Generala Nr. 9, Scoala Generala Nr. 11, Colegiul Național Unirea, Liceul Teoretic Johannes Honterus din Brasov, Liceul Teoretic si  Scoala Generala Nr. 1 din  Zarnesti, Scoala Generala din Tohanu Nou, Liceul Tehnologic din Rasnov, Scoala Generala din Sirnea, Colegiul National Nicolae Grigorescu din Campina, Scoala Generala Fundata, Scoala Generala Nr. 1 din Poiana Marului, Club Sportiv Scolar „Sfantul Gheorghe” si Scoala Generala Nr. 1 din Voluntari.

Premiantii la cele cinci categorii de varsta au fost:

Categoria 7-10 ani fete:

1. Iordan Medeea Cristiana – Scoala Generala Nr 11, Brasov

2. Pirvu Sara – Scoala Gimnaziala Nr 1, Zarnesti

3. Aldulea Andreea – Scoala Generala, Sirnea

 

Categoria 7-10 ani baieti:

1. Stoica Teodor Andrei – Scoala Gimnaziala Nr 1, Zarnesti

2. Cristofan Nicusor – Scoala Generala, Sirnea

3. Beldugan Dragos – Scoala Generala, Sirnea

 

Categoria 11-14 ani fete:

1. Flangea Elena – Scoala Generala Nr. 1, Poiana Marului

2. Pacurariu Diana – Liceul „Mihai Viteazul”, Sfantul Gheorghe

3. Arsene Diana - Scoala Gimnaziala Nr 1, Zarnesti

 

Categoria 11-14 ani baieti:

1. Boca Daniel – Liceul Teoretic Zarnesti

2. Aldulea George Paul – Scoala Generala, Sirnea

3. Ciociu Ioan Alexandru – Scoala Generala Nr. 1, Poiana Marului

Categoria 15-18 ani fete:

1.Izabella Zillo – Club Sportiv Scolar „Sfantul Gheorghe”

2. Pacurariu-Nagy Helen – Club Sportiv Scolar „Sfantul Gheorghe”

3. Molnar Eszter – Club Sportiv Scolar „Sfantul Gheorghe”

Categoria 15-18 ani baieti:

1.Istrate Ionut Alin – Liceul „Unirea”, Sirnea

2. Serbanuca George – Liceul Teoretic, Zarnesti

3.Gamalila Vlad – Liceul Teoretic, Zarnesti

Categoria 19-30 ani baieti:

1.Ittu Ionut – Zarnesti

Categoria peste 30 ani fete:

1. Mariana Neculari – Zarnesti

Categoria peste 30 ani baieti:

1.Boitis Gavril – Sfantul Gheorghe

2. Tilea Pepi – Zarnesti

3. Stoican Aurelian – Campina

La evenimentul organizat de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), Academia Olimpica Romana (AOR), AOR Filiala Brasov, Directia Judeteana pentru Sport Brasov, Primaria Comunei Fundata, Asociatia Pro Sirnea, si Scoala Gimnaziala Sirnea au fost implicati si 50 de voluntari.  Pe intreaga durata a Zilei Olimpice au avut loc activitati culturale, momentele artistice fiind sustinute de Ansamblul ,,Eftimos” , Orchestra de percutie a Liceului de Muzica din Brasov, Minigrupul folcloric Palatul Copiilor Brasov,  Minigrupul folcloric Poiana Marului si Minigrupul folcloric Scoala Gimnaziala Fundata.

La Caminul Sirnea a mai avut loc vernisajul expozitiei „Afis si Fotografie Olimpica”, iar din Brasov a fost dat startul unui velomaraton la care au participat  60 de biciclisti, punctul terminus fiind localitatea Sirnea.