Stiri

23 iunie 2015 Rezumatul Zilei 12 competitionale a Jocurilor Europene Baku 2015

Componentii Echipei Olimpice a Romaniei au obtinut urmatoarele rezultate in Ziua 12 a Jocurilor Europene Baku 2015:

Scrima, spada individual feminin:
Ana Maria Florentina Branza - Medalie de aur -in FINALA a castigat cu 15-11 in fata rusoaicei Yana Zvereva. Celelalte rezultate: in preliminarii, Grupa A: 5-1 cu Bianka Bukocki (Ungaria), 5-1 cu Elmira Khudaverdiyeva (Azerbaidjan), 5-2 cu Emma Samurlsson (Suedia), 4-3 cu Ewa Nelip (Polonia), 3-5 cu Dagmar Ciparova (Slovacia); in optimi a castigat cu 15-12 in fata estoniencei Katrina Lehis, in sferturi a castigat cu 15-4 in fata finlandezei Catharina Kock; in semifinala a castigat cu 12-11 in fata estoniencei Erika Kirpu;

Simona Cristina Gherman - Medalie de bronz - in SEMIFINALA a pierdut cu 8-15 in fata rusoaicei YanaZvereva, dupa ce in preliminarii, Grupa E, a obtinut urmatoarele rezultate: 4-5 cu Giulia Rizzi (Italia), 4-5 cu Ana Kun (Ungaria), 3-5 cu Yana Zvereva (Rusia), 5-2 cu Avital Marinuk (Israel); in optimi a castigat cu 15-10 un fata rusoaicei Olga Kochneva, in sferturi a castigat cu 15-10 in fata italiencei Giulia Rizzi;

Amalia Tataran - in preliminarii, Grupa C, a obtinut urmatoarele rezultate:5-4 cu TatyanaAndryushina (Rusia), 5-3 cu Katrina Lehis (Estonia), 5-2 cu Maryam Malikova (Azerbaidjan), 5-3 cu Catharina Kock (Finlanda), 3-5 cu Alberta Santuccio (Italia), 2-5 cu Yana Shemyakina (Ucraina); pe tabloul de 32 a pierdut cu 10-15 in fata britanicei Corinna Lawrence;

Simona Pop - in preliminarii, Grupa D, a obtinut urmatoarele rezultate: 5-3 cu Brenda Briasco (Italia), 5-4 cu Lis Fautsch (Luxemburg), 2-5 cu Anna Sivkova (Rusia), 1-5 cu Irina Embrich (Estonia), 2-5 cu Britta Heidemann (Germania), 3-5 cu Vivien Varnai (Ungaria);

Scrima, sabie individual masculin:
Tiberiu Alexandru Dolniceanu - Medalie de argint - in FINALA a pierdut cu 10-15 in fata ucrainianului Andriy Yagodka. Celelalte rezultate: in preliminarii, Grupa A: 5-3 cu Azar Taghiyev (Azerbaidjan), 5-1 cu Fernando Casares (Spania), 5-2 cu Georges Tsouroutas (Grecia), 5-3 cu Ibrahim Ant (Turcia); pe tabloul de 32 a castigat cu 15-5 in fata azerului Azar Taghiyev, in sferturi a castigat cu 15-10 in fata rusului Boris Savich; in semifinala a castigat cu 15-11 in fata italianului Luigi Miracco;

Iulian Robert Teodosiu – Locul 6 - in preliminarii, Grupa B, a obtinut urmatoarele rezultate: 5-0 cu Piotr Mateisin (Republica Moldova), 5-1 cu Robin Schroedter (Germania), 5-2 cu Nicolas Rousset (Franta), 5-1 cu Etele Ravasz (Ungaria), 1-5 cu Boris Savich (Rusia); pe tabloul de 32 a castigat cu 15-12 in fata germanului Robin Schroedter, in optimi a castigat cu 15-11 in fata bielorusului Aliaksandr Buikevich,dar in sferturi a pierdut cu 10-15 in fata italianului Luigi Miracco;

Florentin Alin Badea – Locul 8 - in preliminarii, Grupa D, a obtinut urmatoarele rezultate: 5-4 cu Massimiliano Murolo (Italia), 5-3 cu Bence Gemesi (Ungaria), 5-1 cu Abdulla Hasanov (Azerbaidjan), 5-4 cu Bjoern Huebner (Germania), 4-5 cu Adam Skrodzki (Polonia); pe tabloul de 32 a castigat cu 15-9 in fata ungurului Bence Gemesi, in optimi a castigat cu 15-12 in fata germanului Richard Huebers, in sferturi a pierdut cu 8-15 in fata ucrainianului Andriy Yagodka;

 Georgian Madalin Bucur - in preliminarii, Grupa C, a obtinut urmatoarele rezultate: 3-5 Seppe van Holsbeke (Olanda), 5-4 cu Martin Singer (Ungaria), 2-5 cu Giovanni Repetti (Italia), 5-3 cu AndriyYagodka (Ucraina), 3-5 cu Ilya Motorin (Rusia); pe tabloul de 32 a pierdut cu 6-15 in fata britanicului James Honeybone;

Box :
Daniel Florentin Niculescu (64 kg) – Locul 5 - in sferturi a pierdut cu 0-3 in fata azerului Collazo Sotomayor;

Inot:
100 m spate: Robert Andrei Glinta - Locul 3 - in semifinala 2, cu timpul 55.70 – s-a calificat in FINALA;
800 m liber feminin: Emilia Maria Colti Dumitrescu - Locul 12 in serii cu timpul 9:19.40
stafeta 4x100 m liber masculin: Robert Andrei Glinta, Bogdan Mihai Petre, Bogdan Andrei Scarlat, Gabriel Cristian Sonoc -Locul 13 - cu timpul 3:32.69;
400 m liber masculin: Bogdan Andrei Scarlat -Locul 26 - cu timpul 4:00.57;

Baschet:
Echipa masculina a ROMANIEI a pierdut cu 15 -16 in fata Lituaniei, in Grupa A;
Echipa feminina a ROMANIEI a pierdut cu 12-14 in fata Lituaniei, in Grupa D.