Stiri

15 iunie 2015 Rezumatul Zilei 4 competitionale a Jocurilor Europene Baku 2015

Componentii Echipei Olimpice a Romaniei au obtinut urmatoarele rezultate in Ziua 4 a Jocurilor Europene Baku 2015:

Kaiac-canoe:
K4 - 500 m feminin: Roxana Petronela Borha , Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Taran - Locul 4 - cu timpul 1:34.084, in FINALA;
C2 - 1000 m: Liviu-Alexandru Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi - Locul 9 - cu timpul 3:41.965, in FINALA;
C1 - 1000 m: Leonid Valentin Carp - Locul 8 - cu timpul 3:58.836, in FINALA;
K1 - 200 m masculin: Nicolae Daniel Burciu - in calificari, locul 6 in seria 1, cu timpul 36.222, s-a calificat in Semifinale;

Lupte – libere:
Adina Elena Popescu (69 kg) - in optimi a pierdut cu 1-3 in fata polonezei Agnieszka Wieszczek Kordus;
Anca Madalina Petrea (60 kg) - in optimi a pierdut cu 1-4 in fata maghiarei Marianna Sastin;
Simona Pricob (55 kg) - in optimi a pierdut cu 0-5 in fata ucrainiencei Tetyana Kit;
Emilia Alina Vuc (48 kg) - in optimi a pierdut cu 0-3 in fata polonezei Iwona Matkowska;


Polo pe apa: Ungaria - ROMANIA 18-3, in Grupa B;

Volei: ROMANIA - Belgia 0-3, Grupa A

Gimnastica artistica – feminin:

Echipa formata din Andreea Maria Iridon, Laura Jurca, Silvia Andreea Zarzu - Locul 7 (108.499 p);
Individual compus: Andreea Maria Iridon - Locul 17 - in calificari, cu 52.999 p - s-a calificat in FINALA; Silvia Andreea Zarzu - Locul 31 - in calificari cu 50.732 puncte; Laura Jurca - Locul 21 - cu 52.333 puncte;
Sol: Silvia Andreea Zarzu - Locul 2 - in calificari cu 13.933 p - s-a calificat in FINALA; Laura Jurca - Locul 4 - in calificari cu 13.700 puncte, nu s-a calificat in finala unde Romania va fi reprezentata de Silvia Andreea Zarzu; Andreea Maria Iridon - Locul 35 - cu 12.600 puncte;
Barna: Andreea Maria Iridon - Locul 6 - in calificari cu 14.100 p - s-a calificat in FINALA;  Silvia Andreea Zarzu - Locul 42 - cu 11.966 puncte; Laura Jurca - Locul 17 - cu 13.400 puncte;
Paralele inegale: Andreea Maria Iridon - Locul 9 - in calificari cu 13.733 p - s-a calificat in FINALA; Silvia Andreea Zarzu - Locul 59 - cu 10.500 puncte; Laura Jurca - Locul 60 - cu 10. 433 puncte;

Gimnastica artistica – masculin:

Echipa formata din Cristian Ioan Bataga, Marius Daniel Berbecar, Vlad Bogdan Cotuna - Locul 9 (171.197 p);

Individual compus: Vlad Bogdan Cotuna - Locul 9 - in calificari (171.197 p) - s-a calificat in FINALA; Cristian Ioan Bataga - Locul 15 - in calificari cu 84.066 puncte;
Bara fixa: Marius Daniel Berbecar - Locul 35 - cu 13.800 puncte; Cristian Ioan Bataga - Locul 44 - cu 13.600 puncte; Vlad Bogdan Cotuna - Locul 9 - cu 14.800 puncte;

Cal cu manere: Marius Daniel Berbecar - Locul 25 - cu 13.466 puncte; Cristian Ioan Bataga - Locul 12 - cu 14.300 puncte; Vlad Bogdan Cotuna - Locul 36 - cu 13.200 puncte;

Paralele: Marius Daniel Berbecar - Locul 2 - in calificari cu 15.633 p - s-a calificat in FINALA; Cristian Ioan Bataga - Locul 23 - in calificari cu 14.333 puncte; Vlad Bogdan Cotuna - Locul 12 - 15.066 puncte;

Sarituri: Cristian Ioan Bataga - Locul 7 - in calificari cu 14.416 p - s-a calificat in FINALA; Marius Daniel Berbecar - Locul 15 - cu 13.500 puncte;

Inele: Cristian Ioan Bataga - Locul 27 - cu 13.600 puncte; Vlad Bogdan Cotuna - Locul 18 - 13.833 puncte;

Sol: Cristian Ioan Bataga - Locul 45 - cu 13.700 puncte; Vlad Bogdan Cotuna - Locul 24 - cu 14.166 puncte;