Stiri

9 septembrie 2014 51 de statii de metrou vor purta si numele unor campioni olimpici de legenda

Pentru a marca 100 de ani de olimpism romanesc, statiile de metrou din Bucuresti vor purta, pana la finalul lunii septembrie, si numele unor fosti sportivi, campioni olimpici care au intrat in istoria sportului romanesc.

Mai jos veti gasi cele 51 de statii de metro si numele campionilor olimpici asociate acestora, precum si palmaresul olimpic al sportivilor.

1 Decembrie 1918 - Olga Homeghi – canotaj – campioana olimpica la doi rame fara carmaci (2-), la JO de la Seul  (1988);

1 Mai - Maria Olaru – gimnastica – campioana olimpica cu echipa si medaliata cu argint la individual  compus la JO de la Sydney (2000);

Anghel Saligny - Gheorghe Berceanu – lupte greco-romane – campion olimpic la categoria 48 kg, la JO de la Munchen ( 1972), medaliat cu argint la categoria 48 kg, la JO de la Montreal (1976);

Aparatorii Patriei - Ioana Olteanu – canotaj – dubla campioana olimpica la 8+1, la JO de la Atlanta (1996) si la Sydney (2000);

Aurel Vlaicu - Simona Amanar – gimnastica – tripla campioana olimpica, cu echipa si la individual compus la JO de la Sydney (2000), si la sarituri la JO de la Atlanta (1996), medaliata cu argint la sol la JO de la Atlanta (1996), tripla medaliata cu bronz, la individual compus si cu echipa la JO de la Atlanta (1996) si la sol la JO de la Sydney (2000);

Aviatorilor - Liliana Gafencu – canotaj – tripla campioana olimpica la  8+1 , la JO de la Atena (2004), Sydney (2000) si Atlanta (1996)

Basarab 1 - Andreea Raducan – gimnastica – campioana olimpica cu echipa si medaliata cu argint la sarituri la JO de la Sydney (2000)

Basarab 2 - Alina Dumitru – judo - campioana olimpica la 48 kg la JO de la Beijing (2008), medaliata cu argint la 48 kg la JO de la Londra (2012)

Berceni                - Maricica Puica – atletism – campioana olimpica la 3000 m si medaliata cu bronz la 1500 m la JO de la Los Angeles (1984)

C-tin Brancoveanu - Marioara Popescu – canotaj – dubla campioana olimpica la dublu vasle, la JO de la Los Angeles (1984) si la 8+1 la JO de la Atlanta (1996)

Costin Georgian - Vasile Diba – kaiac – campion olimpic la K1 – 500 m, la JO de la Montreal (1976), medaliat cu argint la K4 – 1000 m, la JO de la Moscova (1980), dublu medaliat cu bronz olimpic, la K1 – 1000 m la JO de la Montreal (1976) si la K1 – 500 m, la JO de la Moscova (1980)

Crangasi - Ecaterina Szabo – gimnastica – de patru ori campioana olimpica: cu echipa, la sarituri, barna si sol, si medaliata cu argint la individual compus  la JO de la Los Angeles (1984)

Dimitrie Leonida - Viorel Talapan – canotaj – campion olimpic la patru rame cu carmaci si medaliat cu argint la 8+1, la JO de la Barcelona (1992)

Dristor 1 - Sandra Izbasa – gimnastica – dubla campioana olimpica: la sarituri – la JO de la Londra (2012) si la sol – la JO de la Beijing (2008), medalii de bronz  cu echipa la JO de la Londra (2012), si la JO de la Beijing (2008);

Dristor 2 - Gabriela Szabo – atletism – campioana olimpica la 5000 m si medaliata cu bronz la 1500 m la JO de la Sydney (2000), medaliat cu argint la 1500 m la JO de la Atlanta;

Eroii Revolutiei               - Constanta Burcica – canotaj – tripla campioana olimpica la dublu vasle categorie usoara la JO de la Atlanta (1996), Sydney (2000) si Atena (2004), medalie de argint la patru vasle la JO de la Barcelona (1992) si medalie de bronz  la 8+1 la JO de la Beijing (2008);

Eroilor - Elena Georgescu – canotaj – tripla campioana olimpica la 8+1, la JO de la Atlanta (1996), Sydney (2000) si Atena (2004), medaliata cu argint la 8+1, la JO de la Barcelona (1992), si cu bronz la JO de la Beijing (2008);

Gara de Nord 1 - Catalina Ponor – gimnastica – tripla campioana olimpica la JO de la Atena (2004), cu echipa, la barna si sol, medaliata cu argint, la sol, si bronz, cu echipa, la JO de la Londra (2012);

Gara de Nord 2 - Neculai Taga – canotaj – campion olimpic la 4+1 rame si medaliat cu bronz la 2+1 vasle la JO de la Barcelona (1992);

Gorjului - Leon  Rotman – canoe – dublu campion olimpic la C1 – 1000 m si C1 – 10000 m la JO de la Melbourne (1956) si medaliat cu bronz la C1 – 1000 m, la JO de la Roma (1960);

Grivita - Serghei Covaliov – canoe – campion olimpic la C2 -1000 m, la JO de la Mexico City (1968), medaliat cu argint la JO de la Munchen (1972);

Grozavesti - Ecaterina Oancia – canotaj – campioana olimpica la 4+1, la JO de la Los Angeles (1984), medaliata cu argint la 8+1 si cu bronz la 4+1, la JO de la Seul (1988);

Izvor - Nicu Vlad – haltere - campion olimpic la categoria 90 kg, la JO de la Los Angeles (1984), medaliat cu argint la categoria 100 kg, la JO de la Seul (1988), medaliat cu bronz la 108 kg, la JO de la Atlanta (1996);

Jiului - Corneliu Ion – tir sportiv - campion olimpic la pistol viteza la JO de la Moscova (1980), medaliat cu argint la pistol viteza  la JO de la Los Angeles (1984);

Lujerului - Lavinia Milosovici – gimnastica – dubla campioana olimpica la sol si sarituri, medaliata cu argint cu echipa si cu bronz la individual compus la JO de la Barcelona (1992), medalii de bronz  cu echipa si la individual compus la JO de la Atlanta (1996);

Mihai Bravu - Mihaela Penes – atletism – campioana olimpica la aruncarea sulitei la JO de la Tokio (1964), medaliata cu argint la aruncarea sulitei la JO din Mexico City (1968);

Nicolae Grigorescu 1 - Dimitrie Popescu – canotaj – campion olimpic la 4+1 rame la JO de la Barcelona (1992);

Nicolae Grigorescu 2 - Cristina Grigoras – campioana olimpica cu echipa la JO de la Los Angeles (1984), medaliata cu argint cu echipa la JO de la Moscova (1980);

Nicolae Teclu - Lia Manoliu – atletism -  aruncarea discului - campioana olimpica la JO de la Mexico City (1968), dublu medaliata cu bronz la JO de la Roma (1960) si Tokio (1964);

Obor - Georgeta Andrunache – canotaj – de cinci ori campioana olimpica, la doi rame fara carmaci (2-) si  8+1 la JO de la Sydney (2000) si Atena (2004), la doi rame (2-) la JO de la Beijing (2008) si medaliata cu bronz la 8+1 la  JO de la Beijing (2008);

Pacii - Veronica Cochelea – canotaj – dubla campioana olimpica la 8+1, la JO de la Atlanta (1996) si Sydney (2000), tripla medaliata cu argint la dublu vasle, la JO de la Seul (1988) si Barcelona (1992) si patru vasle, la JO de la Barcelona (1992), medaliata cu bronz la  JO de la Seul (1988);

Pantelimon - Rodica Florea Serban – canotaj – campioana olimpica la 8+1 la JO de la Atena (2004), medaliata cu bronz la 8+1, la JO de la Beijing (2008);

Parc Bazilescu - Daniela Sofronie – gimnastica – campioana olimpica cu echipa si medaliata cu argint la sol, la JO de la Atena (2004);

Petrache Poenaru - Paula Ivan – atletism – campioana olimpica la 1500 m si medaliata cu argint la 3000 m la JO de la Seul (1988);

Piata Iancului - Iolanda Balas – atletism – dubla campioana olimpica la saritura in inaltime, la JO de la Roma (1960) si Tokio (1964);

Piata Muncii - Diana Mocanu – inot – dubla campioana olimpica la 100 m spate si 200 m spate la JO de la Sydney (2000);

Piata Romana - Viorica Susanu – canotaj – de patru ori campioana olimpica: la 8+1, la JO de la Sydney si Atena (2004), la doi rame fara carmaci (2-)  la JO de la Beijing (2008) si  Atena (2004); medaliata cu bronz la 8+1, la JO de la Beijing (2008);

Piata Sudului - Elisabeta Lipa – canotaj – de cinci ori campioana olimpica, la doi rame fara carmaci (2-), la JO de la Los Angeles (1984), la simplu rame, la JO de la Barcelona (1992), la 8+1, la JO de la Atlanta (1996), Sydney (2000) si Atena (2004), medaliata cu argint la 2- si bronz la patru rame,  la JO de la Seul (1988)

Piata Unirii 1 - Ivan Potzaichin – canoe – de patru ori campion olimpic la C2 – 1000 m, la JO de la Mexico City (1968), Munchen (1972), Los Angeles (1984) si C1 -  1000 m la JO de la  Munchen (1972), triplu medaliat cu argint la C2 -1000 m, la JO de la  Munchen (1972) si C2 – 500 m, la JO de la Moscova (1980) si  Los Angeles (1984);

Piata Unirii 2 - Nadia Comaneci – gimnastica – de cinci ori campioana olimpica la barna, paralele inegale si individual compus, la JO de la Montreal (1976), la barna si sol,  la JO de la Moscova (1980), tripla medaliata cu argint , cu echipa, la  JO de la Montreal (1976), cu echipa si la individual compus la  JO de la Moscova (1980), medaliata cu bronz la sol la JO de la Montreal (1976);

Piata Victoriei 1 - Marius Urzica – gimnastica – campion olimpic la cal cu manere la JO de la Sydney (2000), dublu medaliat cu argint la cal cu manere la JO de la Atlanta (1996) si Atena (2004), medaliat cu bronz cu echipa, la JO de la  Atena (2004)

Piata Victoriei 2 - Angela Alupei – canotaj – dubla campioana olimpica la dublu vasle categorie usoara, la JO de la Sydney (2000) si Atena (2004);

Pipera - Daniela Silivas – gimnastica – tripla campioana olimpica la paralele inegale, barna si sol, dublu medaliata cu argint  la individual compus si cu echipa,  medaliata cu bronz la sarituri, la JO de la Seul (1988);

Politehnica - Monica Rosu – gimnastica – dubla campioana olimpica la sarituri si cu echipa la JO de la Atena (2004);

Preciziei - Doina Melinte – atletism – campioana olimpica la 800 m si medaliata cu argint la 1500 m la  JO de la Los Angeles (1984);

Republica - Laura Badea – scrima – campioana olimpica la floreta individual si medaliata cu argint cu echipa, la JO de la Atlanta (1996), medaliata cu bronz, cu echipa, la JO de la Bracelona (1992);

Stefan cel Mare - Simona Pauca – gimnastica – dubla campioana olimpica cu echipa si la barna, si medaliata cu bronz la individual compus, la  JO de la Los Angeles (1984);

Timpuri Noi - Rodica Arba – canotaj – dubla campioana olimpica la doi rame fara carmaci (2-), la JO de la Los Angeles (1984) si Seul (1988), medaliata cu argint la 8+1, la JO de la Seul (1988);

Tineretului - Stefan Rusu – lupte greco-romane – campion olimpic la  68 kg, la JO de la Moscova (1980), medaliat cu argint la 68 kg, la JO de la Montreal (1976), medaliat cu bronz la 74 kg, la JO de la Los Angeles (1984);

Titan - Toma Simionov – canoe – dublu campion olimpic la C2 – 1000 m, la JO de la Moscova (1980) si la JO de la Los Angeles (1984), medaliat cu argint la C2 – 500 m, la JO de la Los Angeles (1984);

Universitate - Doina Ignat – canotaj – de patru ori campioana olimpica la 8+1, la JO de la Atlanta (1996), la doi rame fara carmaci (2-) si 8+1 la JO de la Sydney  (2000) si 8+1 la JO de la Atena (2004), medaliata cu argint la patru vasle la JO de la Barcelona (1992) si cu bronz la 8+1, la JO de la Beijing (2008);