Stiri

16 noiembrie 2012 Micii pictori cu talente mari, premiati de COSR

Sala Amfitearu din cadrul sediului Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR) a gazduit cea de-a XX-a editie a Galei Laureatilor Concursului Naţional de arte plastice „Jocurile Olimpice în imaginaţia copiilor”, competitie organizata de COSR prin Academia Olimpica Romana (AOR), in parteneriat cu Ministerul Educatiei, Cercetarii Tineretului si Sportului (MECTS).

Ca in fiecare an, concursul, care face parte dintr-o miscare nationala si internationala de promovare consecventa a spiritului olimpic si a valorilor olimpismului in randul tinerelor talente din mediul scolar, s-a adresat elevilor din gradinite, scoli si licee, precum si celor din unitatile de invatamant artistic si sportiv.

In finala pe tara s-au calificat nu mai putin de 554 de lucrari, 138 la categoria 6-10 ani, 314 la categoria 11-14 ani si 101 la categoria 15-18 ani, din 19 de judete si Municipiul Bucuresti.

Lucrarile calificate in ultimul act national au fost analizate de un juriu, prezidat de prof. Adrian Braescu (inspector general de arte vizuale din cadrul MECTS), din care au mai facut parte prof. Adrian Curcan (inspector de specialitate la Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti), Petre George Catalin (inspector de arte vizuale in cadrul Inspectoratului Scolar Judetean Ialomita), profesor Silvia Draghicescu si profesor Theodor Draghicescu. Cei cinci specialisi au desemnat 27 de premianti.

Laureatii au primit diplome si premii in cadrul unei ceremonii la care au fost prezente personalitati ale sportului romanesc, dintre care ii amintim pe Arthur Hoffmann, secretar general adjunct al COSR, Laura Badea Carlescu, director AOR, Violeta Beclea Szekely, director de marketing in cadrul COSR, Ionela Tirlea si Otilia Badescu.

Micii pictori prezenti la Gala s-au bucurat de cateva momente muzicale prezentate de tineri instrumentisti de la Scoala de Muzica si Arte Plastice nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti, al carei director este prof. Anne Marie Paladi.

Premiantii Concursului “Jocurile Olimpice in imaginatia copiilor” -Editiea 2012

Categoria 6-10 ani

Premiul Special: Costan Iris -  Academia Libera de Grafica, Suceava
Premiul I:  Pop Iulia Catalina - Clubul Copiilor nr. 3, Bucuresti
Premiul II: Paun Andrei -  Scoala cu clasele I - VIII nr. 70, Bucuresti
Premiul III: Muscalu Miruna Gabriela - Scoala gimnaziala ”Marcela Penes”, Bucuresti
Mentiuni:
Vasilica Daria - Scoala cu clasele I - VIII nr. 197, Bucuresti
Boca Iasmina - Colegiul de Arta „Ciprian Porumbescu”, Suceava
Ciornei Claudia - Colegiul de Arta „Ciprian Porumbescu”, Suceava
Sofica Radu Nicolae - Liceul Greco - Catolic „Timotei Cipariu”, Bucuresti
Dragoi Thomas - Academia Libera de Grafica, Suceava

Categoria 11-14 ani     

Premiul Special: Omeniuc Denisa - Scoala gimnaziala ”Marcela Penes”, Bucuresti
Premiul I: Dragoi Elias - Colegiul de Arta „Ciprian Porumbescu”, Suceava
Premiul II: Mocofanu Iulia Cristina - Colegiul National de Arte „Regina Maria”, Constanta
Premiul III: - Maximovici Stefan Bogdan - - Colegiul National „Vasile Alecsandri”, Iasi
Mentiuni:
Dragan Alice - Colegiul National de Arte „Regina Maria”, Constanta
Cionca Alessandra Carmela - Scoala „Spectrum”, Constanta
Golea Andrada - Scoala generala „Andrei Muresanu”, Deva
Dragos Miruna - Clubul Copiilor nr. 3, Bucuresti
Aldea Adelina - Scoala gimnaziala „Avram Iancu”, Bucuresti

Categoria 15-18 ani

Premiul Special: Codau Oana - Liceul de Arta „Stefan Luchian”, Botosani
Premiul I: Chiriac Madalina - Liceul de Arta „Stefan Luchian”, Botosani
Premiul II: Balint Ofelia - Liceul de Arta, Baia Mare
Premiul III: Lambru Sabina - Colegiul National de Arte „Regina Maria”, Constanta
Mentiuni:
Niga Ionut - Colegiul de Arta „Ciprian Porumbescu”, Suceava
Mihai Karol - Liceul de Arta „Stefan Luchian”, Botosani
Tudorache Andrada - Colegiul National de Arte „Regina Maria”, Constanta   
Purici Larisa Adina - Colegiul de Arta „Ciprian Porumbescu”, Suceava
Adomnicai Fanuta - Liceul de Arta „Stefan Luchian”, Botosani