Stiri

9 noiembrie 2012 Micii jurnalisti sportivi, premiati de COSR

Gala laureatilor concursului de literatura si jurnalism sportiv denumit “Un condei numit fair-play” s-a desfasurat, la fel ca si anul trecut, in amfiteatrul din cadrul sediului Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (C.O.S.R.). Evenimentul organizat, dupa cum ne-am obisnuit, de C.O.S.R. prin Academia Olimpica Romana (A.O.R.), in parteneriat cu Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului (M.E.C.T.S.), s-a bucurat de o atentie deosebita din partea a numeroase personalitati ale sportului romanesc.

Alaturi de majoritatea premiantilor si profesorii lor indrumatori, la Gala au fost prezenti secretarul general adjunct al C.O.S.R. Arthur Hoffmann, Laura Badea, directorul A.O.R., atletele Ionela Tirlea, medaliata cu argint olimpic la Atena in 2004, Violeta Beclea Szekely, argint olimpic la Sydney in 2000, reprezentanti ai C.O.S.R. si ai Autoritatii Nationale pentru Tineret si Sport (A.N.S.T.) si nu in ultimul rand membrii juriului care a desemnat castigatorii.

O surpriza extrem de placuta a constituit-o scurta prezenta la Gala a fostului mare atlet Sergei Bubka, actualmente presedintele Comitetului Olimpic din Ucraina, membru al Comitetului International Olimpic, si a polonezei Irena Szewinska, ex - multipla campioana olimpica. Cele doua foste glorii ale sportului international au fost prezentate micilor jurnalisti de catre Octavian Morariu, presedintele C.O.S.R.

In finala editiei 2012 a competitiei literare, care se desfasoara anual din 2000, s-au calificat 189 de lucrari, provenite din 18 judete, care au avut ca tema promovarea spiritului olimpic sau a uneia dintre valorile olimpismului, toleranta, fair-play-ul, non-violenta, bucuria aflata in efort, respectul fata de ceilalti, echilibrul dintre corp si minte.

Juriul, format dintr-un presedinte, in speta prof. Mina Maria Rusu, inspector general de limba si literatura romana in  cadrul M.E.C.T.S., si doi membri, Sorin Marian Rusu – redactor sportiv la Canalul TV Dolce Sport, si Bogdan Burileanu – expert C.O.S.R., a desemnat 72 de premianti la cele trei sectiuni: poezie, proza si cronica/reportaj sportiv, unde s-a concurat la tot atatea categorii de varsta: 7–10 ani, 11–14 ani si 15–18 ani. Laureatii au fost recompensati de organizatori cu diplome si premii constand in carti.

Lenuta Matcas, de la Liceul National cu program de atletism Campulung Muscel, a primit Premiul Special, premiu acordat unui participant legitimat la un Club Sportiv Scolar care a obtinut performante sportive, indiferent de categoria de varsta la care a participat.

Printre premianti s-a numarat din nou Francesca Ioana Alupei, de la Scoala nr. 197 din Bucuresti, fiica Angelei Alupei, dubla campioana olimpica la canotaj (Sydney 2000 si Atena 2004). Dupa mentiunea de anul trecut, Francesca Alupei a primit in acest an premiul al treilea la sectiunea proza, la 7-10 ani.

Atmosfera festiva a fost intretinuta de cele cateva momente muzicale susţinute de elevii Scolii  de muzica si arte plastice nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti, condusa de directorul Ane Marie Paladi. Micii artisti Victor Antonescu, surorile Maya şi Eva Muşat, Mihail Petre si Andreeas Deri, care au venit insotiti de profesorii lor indrumatori Olivia Săndescu, Anca Niţescu,Viorica Nistoroiu şi Corina Dinu, au incantat asistenta interpretand fragmente celebre din muzica clasica.

Premiantii editiei 2012 a concursului “Un condei numit fair-play”

Sectiunea Proza

Categoria 7-10 ani

Premiul I  - Maria Lapusoiu de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Premiul II  - Ana Atanasiu de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Premiul III –  Francesca Alupei de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Mentiune - Carlos Palage de la Grupul Scolar Feldru Bistrita Nasaud

Mentiune – Maria Eugenia Popescu de la Scoala “Zaharia Stancu” Rosiori de Vede

Mentiune – Alexia Andrei de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Mentiune – Andrei Robert Boboc de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Mentiune – Alina Andreea Posteuca de la Scoala nr. 197 Bucuresti

 

Categoria 11-14 ani

Premiul I   - Vatafu Tiffany de la Scoala nr. 3 Zimnicea

Premiul II – Cosmina Olteanu de la Scoala nr. 3 Videle

Premiul III – Iris Roberta Kiraly de la Scoala “Gheorghe Lazar” Zalau

Mentiune -  Sorina Lefter  de la Scoala nr. 2, “Stefan Cel Mare” Dorohoi

Mentiune -  Miruna Baceanu de la Colegiul National “Fratii Buzesti” Craiova

Mentiune -  Ioana Moldovan de la Colegiul National “Liviu Rebreanu” Bistrita

Mentiune -  Iulia Claudia Marginean de la Scoala “Artemiu Publiu  Alexi” Sangeorz Bai

Mentiune – Bianca Vidu de la Colegiul National ”Fratii Buzesti” Craiova

 

Categoria 15-18 ani

Premiul I – Moisescu Raluca Maria de la Liceul National cu program de atletism Campulung Muscel

Premiul II – Mihalka Andreea de la  Liceul de arte plastice “Corneliu Baba” Bistrita

Premiul III – Ciubancan Anca de la Liceul de arte plastice  “Corneliu Baba” Bistrita

Mentiune – Baroana Daniela de la Colegiul National “Anastasescu” Rosiori de Vede

Mentiune – Nitu Alexandra de la Colegiul National ”Fratii Buzesti” Craiova

Mentiune – Chivu Mirela de la Colegiul National  “Mihai Eminescu” Bucuresti

Mentiune – Marinescu Anca Ioana de la Colegiul National ”Fratii Buzesti” Craiova

Mentiune – Hudrea Karina de la Liceul de arte plastice  “Corneliu Baba” Bistrita

 

Sectiunea Cronica-Reportaj

Categoria  7 – 10 ani

Premiul I – Runcan Ioana Alexandra de la Scoala “Artemiu Publiu Alexi” Sangeorz Bai

Premiul II – Velicu Yuna Alexandra de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Premiul III – Ursu Vdovicenco Diana – Erika  de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Mentiune - Deian George Primejdie Ianculovici de la Scoala nr. 197 Bucuresti

Mentiune – Butnaru Robert Vasile de la Scoala gimnaziala “Sfanta Maria” Timisoara, Centrul Scolar “Paul Popescu Neveanu”

Mentiune – Boseica Raul Florin de la Scoala gimnaziala “Sfanta Maria” Timisoara, Centrul Scolar “Paul Popescu Neveanu”

Mentiune – Sturza Mihai George de la Scoala nr. 197 Bucuresti

 

Categoria 11-14 ani

Premiul I – Buzea Aura Brândusa de la Scoala cu clasele I-VIII  Zoita, comuna Ziduri, judetul Buzau

Premiul II – Rogoz Diana de la Scoala cu clasele I-VIII comuna Sapoca, judetul Buzau

Premiul III – Calin Biberea de la Liceul pedagogic “Carmen Sylva” Timisoara

Mentiune – Silion Alina de la Scoala nr. 144 Bucuresti

Mentiune – Enache Sebastian de la Scoala nr. 3 Videle

Mentiune – Cristiana Petre de la Scoala gimnaziala “Gheorghe Lazar” Zalau

Mentiune – Pahone Ionica de la Grupul Scolar Feldru Bistrita Nasaud

Meniune – Irimia Silviu Marian de la Scoala nr. 1 Ramnicu Sarat

 

Categoria 15 – 18 ani   

Premiul I – Iovu Georgiana Ramona de la Liceul teoretic “Tudor Vianu” Giurgiu

Premiul II – Grigore Ana Maria de la Scoala “Spiru Haret” Bacau

Premiul III – Vicentiu Carmen Elena de la Colegiul National „Mihai Eminescu” Bucuresti

Mentiune – Valean Abigail de la Liceul cu Program Sportiv Bistrita

Mentiune – Titieni Lavinia de la Liceul cu Program Sportiv Bistrita

Mentiune – Costinea Emil Iulian de la Liceul cu Program Sportiv Bistrita

Mentiune – Mircea Andreea Cristina de la Liceul teoretic “Tudor Vianu” Giurgiu

Mentiune – Bucalet Raluca Andreea de la Colegiul National „Mihai Eminescu” Bucuresti

 

Sectiunea Poezie

 

Categoria 7-10 ani

Premiul I – Moraru Bogdan de la Liceul cu Program Sportiv “Banatul” Timisoara

Premiul II – Lupu Teodor de la Scoala nr. 7 “Capitan Gheorghe Ignat” Barlad

Premiul III – Mihnea Encean de la Palatul Copiilor Bistrita

Mentiune – Ilcus Patricia Ioana de la Scoala cu clasele I-VIII, Balint judetul Timis

Mentiune – Domuta Doina Octavia de la Scoala “Artemiu Publiu Alexi” Sangeorz Bai

Mentiune – Tabus Miruna de la Scoala nr. 7 ”Capitan Gheorghe Ignat” Barlad

Mentiune – Tocoiu Daniela de la Scoala. nr. 7 „Capitan Gheorghe Ignat” Barlad

Mentiune –  Olah Antonio de la Liceul cu Program Sportiv “Banatul” Timisoara

 

Categoria 11-14 ani

Premiul I - Tacu Alexandra de la Liceul cu Program Sportiv “Petrache Triscu” Craiova

Premiul II – Ionescu Madalina Alexandra de la Scoala “Zaharia Stancu” Rosiori de Vede

Premiul III – Paraschivescu Maria Cristiana de la Colegiul National ”Fratii Buzesti” Craiova

Mentiune – Ciuvat Roberta Maria de la Colegiul National ”Fratii Buzesti” Craiova

Mentiune - Alexe Ioana Gabriela de la Colegiul National ”Unirea” Turnu Magurele

Mentiune - Tancu Isabelle de la Scoala nr. 3 Zimnicea

Mentiune –  Radoi Catalina Florentina de la Colegiul National “Unirea” Turnu Magurele

Mentiune – Paula Suciu de la Palatul Copiilor Bistrita

 

Categoria 15-18 ani

Premiul I – Panturoiu Elena Andreea de la Liceul National cu program de atletism Campulung Muscel

Premiul II – Boldis Tania de la Grupul Scolar Santana Arad

Premiul III – Pop Catalin de la Liceul de arte plastice “Corneliu Baba” Bistrita

Mentiune – Matcas Lenuta de la Liceul National cu program de atletism Campulung Muscel

Mentiune – Popescu Teodora Cristina de la Liceul National cu program de atletism Campulung Muscel

Mentiune – Traian Munteanu de la Colegiul National „Gheorghe Rosca Codreanu” Barlad

Mentiune – Lucia Teutisan de la Palatul Copiilor Bistrita

Mentiune -  Catana Maria Mihaela de la Colegiul National ”Fratii Buzesti” Craiova

Premiul Special - Matcas Lenuta  de la Liceul National cu program de atletism Campulung Muscel.