Stiri

27 iulie 2011 Medalii de argint si bronz la FOTE - Trabzon

In cea de-a doua zi a concursului atletic, din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Trabzon, delegatia Romaniei a adaugat in palmares inca doua medalii, una de argint prin Anca Maria Bunea la 3000 m si o medalie de bronz la saritura in inaltime prin Ligia Grozav. Anca Maria Bunea a fost cronometrata in 9:30.81 minute, reusind astfel, cea mai buna performanta din cariera sa, iar campioana mondiala de junioare, Ligia Grozav a reusit o saritura de 1,79 m, performanta care i-a adus medalia de bronz. De asemenea, in intrecerea atletica masculina, Bogdan Motogna s-a clasat pe locul 8 in finala probei de 3000 m, fiind cronometrat cu timpul de 8:44.06 minute. Tot in cea de-a doua zi de concurs, echipa masculina de gimnastica a Romaniei, formata din Alexandru Avram, Andrei Ioan Groza si Daniel Radeanu a ocupat pozitia a 4-a, in cadrul competitiei olimpice destinata tinerilor cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani.