You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Rezultate meritorii la atletism si natatie

La sfarsitul saptamanii trecute, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore, delegatia Romaniei si-a mai adaugat in palmares inca 3 medalii, obtinute in doua dintre sporturile cu traditie, atletism si natatie. In intrecerile de atletism, cele doua medalii de argint au fost cucerite in proba de saritura in lungime si cea de 400 m plat, iar la inot, medalia de bronz fiind castigata in proba de 50 m bras. Vineri, 20 august a.c., inotatorul Razvan Tudosie a adus delegatiei noastre inca o medalie valoroasa, cea de bronz, in proba de 50 m bras, cu timpul de 28,69 sec., la doar o sutime de ocupantul pozitiei a doua, Nicholas Schafer (Australia). Medalia de aur a revenit croatului Ivan Capan. Astfel, sportivul legitimat la Clubul Sportiv Municipal Pitesti, a devenit primul medaliat al natatiei noastre la Jocurile Olimpice de Tineret. Cel de-al doilea reprezentant al natatiei masculine romanesti la aceasta competitie, Radu Marius, a fost prezent in finala probei de 100 m liber, terminand cursa pe locul VI. Sambata, 21 august a.c., pe Bishan Stadium, s-au inregistrat primele doua succese pentru atletismul romanesc. Astfel, Alina Rotaru, eleva antrenorului Adrian Ghioroaie - medaliata cu argint la Campionatul Mondial de juniori II - a devenit vicecampioana olimpica de tineret la lungime, cu o performanta notabila de 6,38 m, reusita in ultima incercare din concurs. Sportiva legitimata la clubul Steaua Bucuresti, si-a imbunatatit in calificari recordul personal, realizand o saritura de 6,40 m. Pe prima treapta a podiumului s-a situat saritoarea din Germania, Lena Malkus (6,40 m), locul trei revenindu-i sportivei din Statele Unite, Le’Tristan Pledger (6,17 m). Cea de-a doua medalie a atletismului, a fost dobandita de clujeanca, in varsta de 16 ani, Bianca Razor. Sportiva noastra a obtinut medalia de argint in finala probei de 400 m plat, cu timpul de 53,10 sec., confirmand astfel succesul de la Monton (Canada) din acest an, unde a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de juniori. Bianca a fost devansata doar de reprezentanta Statelor Unite, Robin Reynolds (52,57 sec.) In finala probei de 3000 m, Monica Florea a ocupat locul 5, realizandu-si cel mai bun rezultat din cariera (9:38,64), cursa fiind castigata de Gladys Chesir (Kenia). Canoistul Andrei Liferi, legitimat la CSS Triumf Bucuresti, in varsta de 17 ani, a terminat duminica proba de canoe sprint, pe pozitia a patra cu timpul de 1:54,24.