Stiri

23 august 2010 Prima medalie de aur la Singapore

In penultima zi a concursului de gimnastica de la Jocurile Olimpice de Tineret, Singapore, gimnastul Andrei Muntean a cucerit medalia de aur la inele, cu un punctaj de 14.350 (p), devenind astfel primul campion olimpic de tineret din Romania. Dupa locul 4 la individual compus, competitie disputata cu cateva zile in urma, sportivul in varsta de doar 17 ani, si-a aratat adevarata valoare, sambata 21 august, reusind sa-si invinga toti adversarii la aparatul sau favorit - inele. Podiumul la acest aparat a fost completat de reprezentantul Japoniei Yuya Kamoto cu 14.200 p si, respectiv, Nestor Abad din Spania 14.150 p. In finala concursului pe aparate, la paralele, Andrei Muntean (campion european de juniori la Birmingham) si-a mai adaugat in palmares o medalie de argint cu un punctaj de 14.150. El a fost devansat de sportivul din Ucraina, Oleg Stepko (14.400 p), clasandu-se inaintea italianului Ludovico Edalli (14.100 p). Astfel, Andrei Muntean, singurul roman inscris in competitia masculina, a obtinut doua medalii valoroase, una de aur la inele si una de argint la paralele, la cea mai importanta competitie olimpica de tineret, avand sperante mari pentru Jocurile Olimpice de la Londra, 2012. In competitia feminina, Diana Bulimar a reusit chiar de ziua ei (15 ani) sa urce pe treapta a doua a podiumului de premiere, devenind astfel vicecampioana olimpica la sol cu un punctaj de 14.325. Reprezentanta noastra a fost invinsa de chinezoaica Sixin Tan (14.525 p), iar pozitia a treia a revenit uneia dintre favoritele competitiei, Viktoria Komova (Rusia – 14.175 p). In cadrul concursului individual compus, Diana Muntean s-a clasat pe locul VI, iar la sarituri si paralele a obtinut pozitia a VII-a.