Stiri

18 august 2010 Medalie de bronz la Singapore

Editia inaugurala a Jocurilor Olimpice de Tineret, care se desfasoara la Singapore, a adus delegatiei noastre o prima medalie (de bronz) la canotaj, sport cu traditie pentru Romania. In cea de-a treia zi de concurs, sportivul legitimat la LPS Constanta, Ioan Prundeanu in varsta de 17 ani, a urcat pe cea de-a treia treapta a podiumului olimpic, in finala probei de simplu vasle, cu timpul de 3:19.11. Competitia s-a desfasurat pe apele canalului Marina Reservoir, aducandu-i noroc reprezentantului nostru. Dupa ce in seriile de calificare a trecut primul linia de sosire, fara sa forteze, in semifinale s-a clasat pe locul al 2-lea, asigurandu-si astfel prezenta in finala. Medalia de aur a fost adjudecata de sportivul din Lituania, Rolandas Mascinskas cu timpul de 3:13.82, podiumul fiind completat de germanul Felix Bach (3:16.23). In aceeasi zi, echipajul Romaniei de dublu rame feminin alcatuit din Ana Maria Gigica si Madalina Buzdugan, a trecut linia de sosire pe pozitia a cincea. Proba a fost castigata de reprezentantele Marii Britanii. Echipa mixta de scrima „ Echipa Europei 4” din care au facut parte si sportivii nostri, Amalia Tataran si Lucian Ciovica, a terminat concursul pe locul 5, pe acelasi loc clasandu-se si Andreea Aanei, componenta a lotului de haltere, la categoria +63 kg.