Stiri

22 februarie 2010 Locul 11 la biatlon pentru Eva Tofalvi

In urma prestatiei sale in proba de biatlon 15 km individual, din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna de la Vancouver, romanca Eva Tofalvi a ocupat locul 11, proba adjudecata de sportiva din Norvegia, Tora Berger. Prin acest rezultat, Eva Tofalvi a reusit sa-si egaleze cea mai buna performanta a sa la aceasta proba intr-o competitie olimpica, dupa locul 11 ocupat la Jocurile Olimpice de la Nagano din 1998, dar si cea mai buna performanta pana in acest moment pentru Echipa Olimpica a Romaniei prezenta la Vancouver. Eva Tofalvi(31 de ani) a avut o evolutie foarte buna pana aproape de finalul cursei sale, ocupand pozitia a 7-a dupa a doua tragere, locul 5 dupa a treia serie, insa turul de penalizare efectuat din cauza unei ratari a trimis-o pe locul 11 in concursul olimpic de la Vancouver. In cadrul aceleasi probe Romania a fost reprezentata de alte trei sportive, Mihaela Purdea, Reka Ferencz, campioana mondiala de juniori, si Dana Plotogea care s-au clasat pe locurile 41, 74, respectiv 81. Vineri, 19 februarie a.c., in competitia olimpica de la Vancouver, in cadrul probei de skeleton, Maria Marinela Mazilu a obtinut locul 19, victoria acestei probe i-a revenit sportivei din Anglia, Amy Williams. In cadrul concursului de schi fond, in proba de urmarire 30 km desfasurata duminica, 20 februarie a.c., campionul mondial de juniori, Paul Pepene, s-a clasat pe locul 29, campion olimpic in aceasta proba a devenit suedezul Marcus Hellner, argintul a fost obtinut de germanul Tobias Angerer, iar bronzul a revenit unui alt suedez, Johan Olsson.