Stiri

25 iulie 2009 Romanii au spart gheata, cucerind aurul la Tampere

In ultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) desfasurat in Finlanda, in cadrul concursului pe aparate, gimnasta Amelia Elena Racea a urcat pe prima treapta a podiumului la sarituri si barna, si pe cea de-a doua treapta a podiumului la paralele si sol. Astfel, cu 6 medalii castigate la Tampere (2 de aur si 4 de argint), Amelia Elena Racea a devenit vedeta echipei Romaniei, care ne-a reprezentat in Finlanda. Dupa evolutia de la sol, gimnasta Raluca Haidu a ocupat locul III, dupa argintul obtinut in concursul pe echipe. Dupa argintul castigat la individual compus, Andrei Muntean a adus pentru Romania medalia de argint la sol si s-a clasat pe locul VI la cal cu manere. Tot in cadrul concursului de gimnastica pe aparate, Ioan Nistor a ocupat locul IV la cal cu manere, iar Adelin Kotrong locul V la sol. In intrecerile atletice, Ioana Doaga a castigat medalia de aur in proba de 800m, cu timpul de 2.09.59, dupa argintul castigat in cadrul probei de 1500m. La saritura in lungime, atleta Alina Rotaru a castigat medalia de argint cu 6,24m , iar Toma Pop s-a clasat pe locul VII la aruncarea sulitei, cu performanta de 62,78m.