Stiri

13 ianuarie 2006 Gala sportului romanesc 2005

GALA    SPORTULUI    ROMANESC - 2005 -

„Gala sportului romanesc” reprezinta evenimentul prin care lumea sportului isi onoreaza cei mai mari campioni.

 LAUREATI  ECHIPE / ECHIPAJE

1.1. Laureati probe olimpice

1.1.1 Echipajul feminin - canotaj             (8 +1)                         - loc II Campionatul Mondial

  • Anghel Rodica                    - CS Dinamo Bucuresti
  • Apachitei Ana                     - CS Dinamo Bucuresti
  • Barabas Eniko                    - CSA Steaua Bucuresti
  • Craciun Georgeta               - CS Dinamo Bucuresti
  • Florea Rodica                     - CSA Steaua Bucuresti
  • Lupascu Camelia                - CS Dinamo Bucuresti
  • Papuc Ioana                       - CS Dinamo Bucuresti
  • Serban Elena                      - CS Dinamo Bucuresti
  • Strambeschi Simona           - CS Dinamo Bucuresti
1.1.2. Echipajul masculin - kaiac - (K2, 1.000m)         - loc I Campionatul European

  • Anghel Ionut                       - CS Dinamo Bucuresti
  • Sevici Marian                     - CS Dinamo Bucuresti
1.1.3. Echipa masculina de polo                                      - loc VI Campionatul Mondial


  • Andrei Eduard    - „Club R.N. Sori” - Italia
  • Bonca Florin        - „Club Mataro” - Spania
  • Busila Andrei       - CS Rapid Bucuresti
  • Diaconu Nicolae   - „Club Sete” - Franta
  • Dunca Gheorghe - „Club Geensa” - Italia
  • Georgescu George - CSA Steaua Bucuresti
  • Iosep Andrei        - „Club Mataro”- Spania
  • Kodar Kauman - „Club Firenze”- Italia
  • Matei Alexandru - CSA Steaua Bucuresti
  • Musat Florin -„Club Polisportiva Cotaria”-Italia
  • Nenciu Bertini - CSA Steaua Bucuresti
  • Radu Cosmin - „Club Fireze”- Italia
  • Stoenescu Dragos - CS Dinamo Bucuresti
 


1.1.4. Echipa „C.S.U. Asesoft Ploiesti”- baschet masculin- loc I (FIBA Europe Cup)


  • Alexe Antonio
  • Apostol Rares
  • Blidaru Adrian
  • Bulatovic Nikola
  • Burlacu Catalin
  • Hartman Sorin
  • Helcioiu Paul
  • Krasic Ivan
  • Kuzmanovic Vladimir
  • Materic Predrag
  •  Palli Constantin
  • Pekovic Marko
  • Rakocevic Marko
  • Szijarto Levente
  • Toader Nicolae

1.2. Laureati probe neolimpice

1.2.1. Echipa feminina de popice                   - loc I Campionatul Mondial

  • Munteanu Daniela   - CS Electro Romgaz Tg.Mures (si loc III individual)
  • Bacui Doina Victoria- C.S. Electro Romgaz Tg.Mures
  • Carnu Elena- C.S. ICMRS Galati
  • Cavaler Catalina- C.S. Petrolul Baicoi
  • Colonisteanu Luminita- C.S. Rapid Bucuresti
  • Gaucear Ioana Georgiana   - C.S. Rapid Bucuresti
  • Matei Camelia- C.S. Conpet Petrolul Ploiesti
 1.2.2.  Echipa feminina de semimaraton – atletism - loc I Campionatul Mondial

  • Botezan Mihaela     – CSU Cluj Napoca / CSA Steaua Bucuresti
  • Dita Tomescu Constantina- C.S.M. Drobeta Turnul Severin
  • Olaru Nuta - C.S.M. Craiova
  • Pintea Adriana- C.S. Olimpia Bucuresti
  • Talpas Luminita- C.S. Dinamo Bucuresti
1.2.3. Echipajul masculin canoe – (C4 500m)           - loc I Campionatul Mondial

  • Chirila Iosif- C.S. Farul Constanta
  • Popa Loredan- C.S. Dinamo Bucuresti
  • Popescu Florin- C.S. Dinamo Bucuresti
  • Simiocencu Silviu    - C.S.A. Steaua Bucuresti
            1.2.4.   Echipa de gimnastica aerobica          – (4 aur + 2 bz) Campionatul European

  • Lacatus Isabela     - CSS Triumf Bucuresti               (loc I grup/loc I individual)
  • Antonescu Cristina - CSS Triumf Bucuresti                         (loc I grup / loc III perechi)
  • Babaligea Raluca    - CSS Triumf Bucuresti                         (loc I grup / loc III trio)
  • Cioveie Raluca        - CS Farul Constanta                 (loc I grup / loc III trio)
  • Nedelcu Cristina      - CS Farul Constanta                 (loc I grup / loc III trio)
  • Marin Cristina         - CS Farul Constanta                 (loc I grup)
  • Pohoata Mihaela     -  CS Farul Constanta                (loc I perechi)
  • Mavrodineanu Valentin - CSS Triumf Bucuresti        (loc I trio / loc I perechi)
  • Brinzea Mircea       - CSS Triumf Bucuresti                         (loc I trio / loc III perechi)
  • Zamfir Mircea         - CSS Triumf Bucuresti                         (loc I trio)
LAUREATI INDIVIDUAL - PROBE NEOLIMPICE

      • Cijevski Mihaela - C.S.M. Calarasi  - box  (cat.53 kg)
  - loc I Campionatul Mondial

      • Nisipeanu Liviu Dieter   - C.S. Venus Apa Nova Bucuresti  - sah
        - loc I Campionatul European (individual)

LAUREATI ARTE MARTIALE

Masculin

      • Chelu Cosmin Vasilicã – C.S. Aqvila Giurgiu - F.R. de Arte martiale
      - 3 locuri  I CM (kempo)

      • Gogonel Lucian – C.S. Oyma Bucuresti                     - F.R. de Arte martiale de contact
- loc I CM, loc I CE (kumite)

      • Bucura Costin – C.S. Petrom Ploiesti                         - F.R. de Karate traditional
      - 3 locuri I CM (fudokan – kata)

      • Hanga Razvan – C.S. Olimpia Bucuresti                     - F.R. de Karate W.K.C. 
      - loc I CM (shobu sanban) (cat. 78kg)

      • Incze Szilard – C.S. Gi  Miercurea Ciuc                     - F.R. de Taeckwondo I.T.F.
      - loc I CM (spargeri forta)
Feminin

      • Soare Alina – C.S. Aiko Bucuresti                             - F.R. de Arte martiale de contact
- loc I CM, (S.K.U.D.N.)
- loc I CM, (kempo)

      • Ciubucciu Ionete Gabriela – C.S. Kodo Galati           - F.R. de Karate traditional
- loc I CM, (kata)

      • Andrusca Raluca – C.S.U. Politehnica Cluj-Napoca - F.R. de Karate W.K.C.
- loc I CM, (shobu sanbon) (cat.60 kg)
- loc I CM, (shobu sanbon) (echipe)
Antrenori

      • Patru Aurel                – F.R. de Arte martiale
      • Bulearca Dorel          – F.R. de Arte martiale de contact
      • Stuparu Dan – F.R. de Karate traditional
      • Crisan Liviu   – F.R. de Karate W.K.C.
      • Oltean Marius            – F.R. de Taeckwondo I.T.F.
 

CEI MAI BUNI SPECIALISTI

3.1.Antrenori

  • Tomescu Constantin       - atletism     
  • Grecu Danut                   - gimnastica
  • Tadici Gheorghe             - handbal    
  • Musi Dumitru                  - handbal
  • Stoian Daniel                   - kaiac
  • Vlad Hagiu                      - polo
  • Nuta Emilian                    - scrima
3.2.Medici

      • Dr. Baroga Marta  - haltere (”Hall of Fame”- 2005, titlu acordat de Federatia Internationala de Haltere)
      • Dr. Straut Ioan       - handbal              
      • Dr. Ion Mihai         - scrima
3.3.Cercetatori

  • Burluc Diana – cercetator – psiholog, gimnastica masculina
 

CELE MAI BUNE STRUCTURI SPORTIVE

4.1. Federatii sportive nationale:

  • Federatia Romana de Gimnastica – Stoica Adrian – presedinte FRG (pentru medalia de aur mondial si cele mai multe medalii mondiale obtinute de Romania in sporturile olimpice, in anul 2005)
  • Federatia Romana de Scrima – Ana Pascu – presedinte FRS (pentru medalia de aur de la campionatele mondiale)
  • Federatia Romana de Handbal – Marinescu Mihai – Secretar General FRH (pentru medalia de argint mondial, prima medalie mondiala obtinuta in jocurile sportive din Romania dupa bronzul din 1990 al echipei masculine de handbal si, prima medalie mondiala obtinuta in jocurile sportive feminine dupa argintul din 1973, tot la handbal).
4.2. Club Sportiv
      - seniori :
Clubul Sportiv „Dinamo” Bucuresti – chestor Marcel Popescu – presedinte (pentru cele mai valoroase rezultate obtinute in competitiile sportive internationale oficiale ale seniorilor, din anul 2005)

  • Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” Bucuresti – Col. George Boroi – presedinte (pentru cele cele mai valoroase rezultate obtinute in competitiile sportive nationale oficiale din anul 2005)
    -  juniori :

  • Clubul Sportiv al Liceului teoretic „Traian Lalescu”, Orsova – Beniamin Zabet – coordonator al clubului
(pentru cele mai valoroase rezultate obtinute de un Club Sportiv Scolar, in competitiile sportive internationale oficiale desfasurate in anul 2005)

LAUREATI INDIVIDUAL - PROBE OLIMPICE

5.1. Feminin

 1   Iagar Elena  - C.S.A. Steaua Bucuresti - atletism        
- loc I Campionatul European (1500m)

  2. Steff  Merutiu Mihaela - C.S.M. Arad - tenis de masa
- loc I CE (echipe), loc I CE (dublu), loc II CE (simplu).

 3.  Munteanu Marioara - C.S.M. Bistrita – haltere (cat. 53 Kg.)
                     
                    - loc I  CE (total), loc I CE (smuls), loc II CE (aruncat)

 4. Dumitru Alina  - C.S.A. Steaua Bucuresti - judo (cat. 48 kg.)
- loc III Campionatul Mondial 
- loc I Campionatul European

 5. Ponor Catalina - C.S. Farul Constanta - gimnastica
- loc III Campionatul Mondial (barna)
- loc I  Campionatul European (barna)

6. Dita Tomescu Constantina     - C.S.M. Drobeta Turnul Severin – atletism
- loc III Campionatul Mondial (maraton, individual)
- loc I CM (echipe, semimaraton), loc I CM (individual, semimaraton)

5. 2. Masculin

  • Diaconu Eusebiu        - S.C. Bacau - lupte (cat.60kg.)                             
- loc III Campionatul Mondial 

  • Jivan Alin                   - C.S.A Steaua Bucuresti - gimnastica                    
- loc III Campionatul Mondial (sarituri)

  • Oprea Marian             - C.S. Dinamo Bucuresti  -atletism                         
- loc. III Campionatul Mondial (triplusalt)

  • Jigau Adrian               - C.S. Astra Arad / C.S. Dinamo Bucuresti - haltere (cat. 62 kg)
- loc III CM (total), loc III CM (smuls),  
- loc I CE (smuls),  loc II CE (total),  loc II CE (aruncat).

  • Suciu Ioan                  - C.S. Dinamo Bucuresti – gimnastica
- loc II Campionatul Mondial (cal cu manere)

  • Dogariu Sebastian       - C.S.M. Onesti   - haltere, (cat.77 kg)
- loc II CM (total), loc II CM (smuls),
- loc II CE (total),  loc II CE  (smuls), loc III CE (aruncat)

PREMIILE COMITETULUI OLIMPIC SI SPORTIV ROMAN

    • Premiul Fair-Play - Echipa de fotbal Dinamo Bucuresti (pentru gestul de solidaritate, fair – play si toleranta fata de sportivul Dauda)
6.2 Premiul pentru cariera sportiva - Iolanda Balas Söter

PREMIUL NATIONAL PENTRU SPORT

7.1 Feminin         

Echipa feminina de handbal – loc II Campionatul Mondial

Ardean Elisei Valentina Neli                 - ZRK Knjas Nilos           - Serbia & Muntenegru
Bradeanu Aurelia                                - Gyor Eto                      - HUN
Dinu Luminita                                     - Krim Ljubiana               - SLO
Galca Ionela                                       - HBC Nimes                  - FRA
Gatzel Roxana                                    - Silcotub Zalau
Gogarla Simona Silvia                         - Gyor Eto                      - HUN
Ivan Raluca                                        - Silcotub Zalau
Lazer Ana Maria                                 - Gyor Eto                      - HUN
Lecusanu Georgeta Narcisa                 - Aalborg                        - DEN
Luca  Steluta                                      - S.C.Kopenhagen           - DEN
Maier Ramona Petruta                        - Silcotub Zalau
Radulescu Paula Claudia                     - Hypo Niederisterrich     - AUT
Soit Oana Florica                               - Elda Prestigie                - FRA
Tamas Ludmila Tereza                        - Silcotub Zalau
Tivadar Maria Mihaela                        - Rulmentul Brasov
Varzaru Cristina Georgiana                 - Randers                        - DEN
7.2 Masculin

1. Marian DRAGULESCU        - C.S. Dinamo Bucuresti - gimnastica
- loc I Campionatul Mondial (sarituri)
- loc I Campionatul European (sol)

2. Mihai Claudiu COVALIU      - C.S. Dinamo Bucuresti – scrima
- loc I Campionatul Mondial (sabie, individual)
- loc III  Campionatul European (sabie, echipe)