Jocurile Olimpice de vara moderne - a XXVII-a editie, Sydney 2000

Galerie foto

Sydney 2000

Sydney a fost primul oras care a gazduit Jocurile intr-un cadru ecologic, curat, tot aici celebrandu-se 100 de ani de cand femeile au fost acceptate in arena olimpica.
 
Logo: Indrazneste sa visezi!
 
Afganistanului nu i s-a permis sa ia parte la Jocuri din cauza regulilor extremiste ale talibanilor (opresiunea si interdictia practicarii sportului de catre femei).
 
Reprezentantii Agentiei Mondiale Anti-Doping (WADA) au efectuat pentru prima data teste de sange si pentru detectarea eritropoetinei (EPO).
 
Australianul Ian Thorpe a fost vedeta editiei, cucerind trei medalii de aur si doua de argint la inot.
 
Romania a ocupat  locul 11 in clasamentul pe medalii.
 

Romania a cucerit 26 medalii

6

MEDALII
DE ARGINT

9

MEDALII
DE BRONZ

Alte rezultate

Loc Sport Proba Sportiv
4

Gimnastica artistica

barna Claudia Maria Presacan
4

Kaiac-canoe

K2 - 500 m Raluca Andreea Ionita, Mariana Limbau
4

Inot

stafeta 4x200 m liber Beatrice Nicoleta Caslaru Coada, Ioana Lorena Diaconescu, Simona Paduraru, Camelia Alina Potec
4

Scrima

floreta individual Laura Gabriela Carlescu Badea
4

Scrima

sabie echipe Mihai Claudiu Covaliu, Victor Dan Gaureanu, Florin Alin Lupeica
5

Box

mijlocie, 75 kg Adrian Diaconu
5

Canotaj

dublu vasle (2x) Veronica Cochela, Elisabeta Lipa
5

Judo

52 kg Ioana Maria Dinea
5

Inot

400 m liber Dragos Cristian Coman
6

Atletism

20 km mars Norica Cimpeanu
6

Atletism

400 m garduri Ionela Tirlea
6

Atletism

triplusalt Cristina Elena Nicolau
6

Canotaj

opt rame cu carmaci (8+) Dorin Alupei, Andrei Nicolae Banica, Vasile Ionel Mastacan, Costel Pavel Mutescu, Cristinel Cornel Nemtoc, Gheorghe Pirvan, Dumitru Raducanu, Viorel Talapan, Florian Tudor
6

Canotaj

patru vasle (4x)
6

Gimnastica artistica

barna Maria Olaru
6

Gimnastica artistica

echipe Marian Dragulescu, Rares Iulian Orzata, Florentin Danut Pescaru, Dorin Alexandru Petcu, Ioan Silviu Suciu, Marius Daniel Urzica
6

Gimnastica artistica

sarituri Simona Amanar
6

Gimnastica artistica

sol Andreea Raducan
6

Gimnastica artistica

sol Marian Dragulescu
6

Haltere

56 kg Adrian Ioan Jigau
6

Inot

200 m spate Razvan Ionut Florea
7

Box

musca, 54 kg George Crinu Olteanu Raicu
7

Haltere

+105 kg Florin Vlad
7

Handbal

meci Carmen Andreea Amariei, Victorina Bora, Nicoleta Alina Dobrin, Cristina Dogaru Cucuianu, Lidia Draganescu, Ramona Petruta Farcau, Mihaela Ignat, Steluta Luca, Aurica Valeria Motogna, Elena Roxana Napar, Aurelia Stoica, Talida Tolnai, Cristina Varzaru
7

Inot

200 m liber Camelia Alina Potec
7

Inot

400 m mixt Cezar Alexandru Badita
8

Gimnastica artistica

paralele Marius Daniel Urzica
8

Haltere

53 kg Marioara Munteanu
8

Inot

100 m fluture Diana Iuliana Mocanu
9

Atletism

saritura in inaltime Monica Iagar Dinescu
9

Atletism

saritura in lungime Gabriel Bogdan Tarus
9

Canotaj

patru vasle (4x) Aurica Barascu, Elena Popa, Crina Violeta Serediuc, Doina Tudora Spircu, Doina Tudora Spircu
9

Tir

50 m pistol Sorin Babii
10

Canotaj

patru rame (4-) Valentin Robu
10

Haltere

85 kg Valeriu Calancea
11

Gimnastica artistica

individual compus Rares Iulian Orzata
11

Tir

10 m pistol aer comprimat Sorin Babii
11

Tir

25 m pistol viteza Iulica Marian Cazan
12

Inot

stafeta 4x100 m liber Diana Iuliana Mocanu
13

Atletism

20 km mars Ana Maria Groza
13

Gimnastica artistica

individual compus Marian Dragulescu
14

Atletism

aruncarea sulitei Felicia Moldovan Tilea
14

Atletism

triplusalt Ionut Punga
15

Haltere

+105 kg Marius Alecu
18

Atletism

20 km mars Costica Balan
18

Atletism

aruncarea discului Lenuta Nicoleta Grasu
18

Atletism

heptatlon Viorica Sandica Tigau
21

Pentatlon modern

individual Nicolae Papuc
28

Gimnastica artistica

individual compus Ioan Silviu Suciu
29

Atletism

maraton Alina Camelia Gherasim
30

Tir

10 m pistol aer comprimat Iulian Raicea
34

Inot

200 m mixt Diana Iuliana Mocanu

Galerie foto

Cifre olimpice



  • 199  – tari participante –  Eritrea, Micronezia si Palau au avut reprezentanti in premiera la Jocurile Olimpice de vara;


  • 10 651 – sportivi in competitie;


  • 28 – sporturi la care s-a concurat;


  • 2 – sporturi noi introduse in programul olimpic – taekwondo si triatlon (inot, ciclism, atletism), o disciplina – trampolina;  in premiera femeile si-au disputat


  • medaliile olimpice la haltere, pentatlon modern si polo;


  • 156sportivi romani participanti, la 15 sporturi.


Stiri Jocuri Olimpice