Jocurile Olimpice de vara moderne - a XXIX-a editie, Beijing 2008

Galerie foto

Beijing 2008

Beijing a fost a treia capitala asiatica, gazda a Jocurilor Olimpice de vara, dupa Tokyo (1964) si Seul (1988).

Logo: O lume, un vis!

Stafeta Flacarii Olimpice a ajuns chiar si pe varful Everest, la o altitudine de 8848 m, iar stadionul “Cuibul de pasare” a fost considerat, la acel moment, arena sportiva cu cea mai avangardista arhitectura din lume.

La fel ca la Londra, eroul Jocurilor a fost inotatorul american Michael Phelps, care a castigat opt medalii de aur.

Jocurile au fost transmise integral la TV, pentru prima data in high definition. S-a stabilit un record de audienta, peste doua treimi din populatia Globului urmarind cel putin o proba din cadrul Jocurilor Olimpice.

Romania a ocupat locul 17 in clasamentul pe medalii.

Romania a cucerit 9 medalii

4

MEDALII
DE AUR

1

MEDALIE
DE ARGINT

Alte rezultate

Loc Sport Proba Sportiv
4

Gimnastica artistica

sarituri Marian Dragulescu
4

Haltere

62 kg Victor Antoniu Buci
4

Kaiac-canoe

C2 - 1000 m Niculae Flocea, Constantin Ciprian Popa
4

Inot

800 m liber Camelia Alina Potec
4

Tir

10 m pusca aer comprimat Alin George Moldoveanu
5

Atletism

3000 m obstacole Cristina Casandra
5

Atletism

triplusalt Marian Oprea
5

Box

semigrea, 60 kg Georgian Popescu
5

Gimnastica artistica

barna Gabriela Dragoi
5

Gimnastica artistica

individual compus Steliana Nistor
5

Lupte

libere 55 kg Ana Maria Paval
5

Inot

200 m liber Camelia Alina Potec
6

Kaiac-canoe

C1 - 1000 m Florin Mironcic
6

Kaiac-canoe

C1 - 500 m Florin Mironcic
6

Kaiac-canoe

C2 - 500 m Iosif Chirila, Andrei Cuculici
6

Inot

400 m liber Camelia Alina Potec
7

Gimnastica artistica

echipe Adrian Bucur, Marian Dragulescu, Flavius Koczi, Ilie Daniel Popescu, Razvan Dorin Selariu, George Robert Stanescu
7

Gimnastica artistica

inele George Robert Stanescu
7

Gimnastica artistica

paralele inegale Steliana Nistor
7

Gimnastica artistica

sarituri Flavius Koczi
7

Gimnastica artistica

sol Marian Dragulescu
7

Handbal

meci Carmen Andreea Amariei, Mihaela Ani-Senocico, Valentina Neli Ardean Elisei, Aurica Valeria Bese, Florina Maria Birsan, Aurelia Bradeanu, Luminita Dinu, Georgeta Narcisa Lecusanu, Ramona Petruta Maier, Adina Laura Meirosu, Cristina Georgiana Neagu, Adriana Nicoleta Olteanu Nechita, Ludmila Tereza Pislaru, Ionela Stanca, Talida Tolnai
7

Inot

200 m spate Razvan Ionut Florea
7

Tenis de masa

echipe Daniela Dodean, Iulia Georgiana Necula, Elizabeta Samara
8

Atletism

maraton Lidia Elena Simon
8

Gimnastica artistica

individual compus Sandra Raluca Izbasa
8

Haltere

58 kg Roxana Daniela Cocos
8

Lupte

greco-romane, 60 kg Eusebiu Iancu Diaconu
9

Box

usoara, 64 kg Ionut Gheorghe
9

Canotaj

dublu vasle (2x) Roxana Gabriela Cogianu, Ionelia Neacsu
9

Judo

100 kg Daniel Brata
9

Tir

25 m pistol viteza Iulian Raicea
10

Lupte

libere, 48 kg Estera Dobre
10

Tir

skeet Liliana Mihalache
11

Scrima

sabie individual Rares Eugen Dumitrescu, Teodor Virgil Saliscan
12

Atletism

aruncarea discului Lenuta Nicoleta Grasu
12

Atletism

aruncarea sulitei Felicia Moldovan Tilea
12

Lupte

greco-romane, 55 kg Virgil Munteanu
13

Lupte

greco-romane, 66 kg Ion Iulian Panait
13

Inot

stafeta 4 x 100 m mixt Razvan Ionut Florea, Ioan Stefan Gherghel, Valentin Preda, Norbert Trandafir
14

Inot

200 m fluture Ioan Stefan Gherghel
16

Atletism

400 m garduri Angela Morosanu
17

Inot

400 m liber Dragos Cristian Coman
18

Atletism

aruncarea ciocanului Bianca Florentina Perie
18

Atletism

maraton Luminita Talpos
18

Gimnastica artistica

individual compus Flavius Koczi
18

Haltere

77 kg Razvan Alexandru Rusu
18

Lupte

libere, 120 kg Rares Daniel Chintoan
18

Lupte

libere, 55 kg Petru Toarca
18

Scrima

sabie individual Cristina Stefania Stahl
19

Atletism

triplusalt Adelina Gavrila
19

Haltere

69 kg Razvan Constantin Martin
20

Atletism

200 m Ionela Tirlea
20

Inot

100 m spate Razvan Ionut Florea
21

Atletism

aruncarea greutatii Anca Margareta Heltne
23

Atletism

3000 m obstacole Ancuta Bobocel
23

Atletism

saritura in lungime Viorica Sandica Tigau
24

Atletism

20 km mars
28

Atletism

800 m Mihaela Neacsu
28

Inot

100 m fluture Ioan Stefan Gherghel
28

Inot

1500 m liber Dragos Cristian Coman
31

Inot

100 m bras Valentin Preda
31

Tir cu arcul

arc recurbat Alexandru Bodnar
35

Tir

skeet Ioan Toman
40

Atletism

aruncarea sulitei Monica Stoian
43

Inot

50 m liber Norbert Trandafir
43

Tir

10 m pistol aer comprimat Iulian Raicea
50

Inot

100 m liber Norbert Trandafir

Galerie foto

Cifre olimpice


  • 8 - a fost cifra Jocurilor, startul intrecerilor fiind dat la ora 8.08, pe 8.08.2008 - in cultura chineza cifra 8 este asociata cu prosperitatea;

  • 204 - tari participante – Insulele Marshall, Muntenegru si Tuvalu au avut reprezentanti in premiera la Jocurile Olimpice de vara;

  • 10.500 - sportivi in competitie;

  • 28 - sporturi la care s-a concurat; au fost introduse probele: BMX (moto-cros pe teren plat si cu obstacole) - la ciclism, maraton pe 10 km – la inot, si 3000 m obstacole feminin - la atletism;

  • 102sportivi romani in competitie, la 16 sporturi.

Stiri Jocuri Olimpice