Jocurile Olimpice de vara moderne - a XXVIII-a editie, Atena 2004

Galerie foto

Atena 2004

Elenii au tinut sa sublinieze ca Atena a fost prima gazda a JO moderne de vara.

Logo : Bine ati venit acasa!
 
Maratonul s-a desfasurat  pe acelasi traseu ca in urma cu peste un secol de la primele intreceri, iar  sosirea a fost pe stadionul Panathenaic, gazda Jocurilor din 1896. De asemenea, concursul de tir s-a desfasurat in Olympia, locul de disputare al Jocurilor Olimpice antice.

Flacara Olimpica a efectuat un periplu mondial, in premiera pe toate cele cinci continente, fiind purtata prin stafeta in 34 de orase din 26 de tari.  

Vedeta  Jocurilor a fost inotatorul american Michael Phelps care a castigat opt medalii, dintre care sase de aur si doua de bronz.

In clasamentul pe medalii Romania a ocupat locul 14.

 

Romania a cucerit 19 medalii

5

MEDALII
DE ARGINT

Alte rezultate

Loc Sport Proba Sportiv
4

Gimnastica artistica

individual compus Ioan Silviu Suciu
4

Haltere

53 kg Marioara Munteanu
4

Kaiac-canoe

C2 - 1000 m Florin Popescu, Silviu Simioncencu
4

Kaiac-canoe

C2 - 500 m Florin Popescu, Silviu Simioncencu
4

Inot

400 m liber Camelia Alina Potec
4

Scrima

sabie individual Catalina Gheorghitoaia
5

Box

pana, 57 kg Viorel Simion
5

Canotaj

dublu vasle (2x) Camelia Macoviciuc, Simona Dumitrita Musat
5

Gimnastica artistica

individual compus Nicoleta Daniela Sofronie
5

Judo

48 kg Alina Alexandra Dumitru
5

Inot

200 m fluture Ioan Stefan Gherghel
5

Scrima

floreta individual Laura Gabriela Carlescu Badea
5

Tir

25 m pistol viteza Iulian Raicea
6

Atletism

aruncarea discului Lenuta Nicoleta Grasu
6

Atletism

stafeta 4 x 400 m Angela Morosanu, Alina Ripanu, Maria Rus, Ionela Tirlea
6

Gimnastica artistica

paralele inegale Nicoleta Daniela Sofronie
6

Haltere

56 kg Adrian Ioan Jigau
7

Atletism

800 m Maria Cioncan
7

Atletism

saritura in inaltime Oana Manuela Pantelimon
7

Judo

52 kg Ioana Maria Aluas
7

Kaiac-canoe

K4 - 1000 m Marian Baban, Alexandru Ceausu, Corneliu Curuzan, Vasile Stefan
7

Lupte

greco-romane, 60 kg Eusebiu Iancu Diaconu
7

Inot

1500 m liber Dragos Cristian Coman
7

Scrima

sabie individual Mihai Claudiu Covaliu
8

Atletism

saritura in inaltime Monica Iagar Dinescu
8

Atletism

saritura in lungime Gabriel Bogdan Tarus
8

Gimnastica artistica

individual compus Marian Dragulescu
8

Inot

200 m mixt Beatrice Nicoleta Caslaru Coada
8

Inot

800 m liber Simona Paduraru
9

Haltere

69 kg Stanel Stoica
9

Lupte

libere, 84 kg Nicolae Ghita
9

Scrima

floreta individual Roxana Mariana Scarlat
10

Inot

100 m spate Razvan Ionut Florea
11

Atletism

10000 m Mihaela Maria Botezan
11

Atletism

aruncarea sulitei Felicia Moldovan Tilea
11

Haltere

77 kg Sebastian Ioan Dogariu
11

Lupte

greco-romane, 54 kg Marian Sandu
11

Inot

400 m liber Simona Paduraru
11

Inot

stafeta 4x200 m liber Beatrice Nicoleta Caslaru Coada, Larisa Lacusta, Simona Paduraru, Camelia Alina Potec
12

Kaiac-canoe

C1 - 1000 m Mitica Pricop
13

Atletism

maraton Nuta Olaru
13

Canotaj

patru rame (4-) Florin Corbeanu, Gheorghe Ovidiu Cornea, Daniel Mastacan, Gheorghe Ciprian Munteanu
13

Tir

10 m pusca aer comprimat Sorin Babii
14

Inot

400 m mixt Beatrice Nicoleta Caslaru Coada
15

Atletism

aruncarea greutatii Gheorghe Calin Guset
15

Atletism

saritura in inaltime Stefan Vasilache
15

Atletism

triplusalt Adelina Gavrila, Mariana Solomon
15

Haltere

62 kg Ioan Florin Veliciu
15

Lupte

greco-romane, 96 kg Petre Sudureac
16

Inot

400 m liber Dragos Cristian Coman
16

Inot

800 m liber Camelia Alina Potec
16

Scrima

spada individual Ana Maria Florentina Popescu
17

Kaiac-canoe

C1 - 500 m Florin Mironcic
17

Kaiac-canoe

K2 - 500 m Marian Baban, Stefan Vasile
18

Atletism

saritura in lungime Adina Anton
18

Judo

+ 100 kg Gabriel Munteanu
18

Kaiac-canoe

K2 - 500 m Lidia Talpa, Florica Vulpes
18

Tir

50 m pistol Sorin Babii
20

Atletism

maraton Constantina Dita
24

Sarituri in apa

platforma 10 m Ramona Maria Ciobanu
27

Atletism

20 km mars Norica Cimpeanu
27

Inot

100 m fluture Ioan Stefan Gherghel
29

Atletism

20 km mars Ana Maria Groza
31

Scrima

spada individual Alexandru Nysztor
33

Atletism

1500 m Elena Iagar
37

Atletism

20 km mars Elena Daniela Cirlan
38

Ciclism

mountain bike Ovidiu Tudor Oprea
38

Inot

200 m liber Larisa Lacusta
39

Atletism

1500 m Alina Cucerzan
39

Tir

10 m pistol aer comprimat Iulian Raicea

Galerie foto

Cifre olimpice

  • 201 – tari participante – Kiribati si Timorul de Est au avut reprezentanti in premiera la Jocurile Olimpice de vara;

  • 10 625 – sportivi in competitie;

  • 28 – sporturi la care s-a concurat;

  • 2 – probe feminine introduse in premeira: la lupte libere si  sabie (scrima);

  • 108 sportivi romani participanti, la 16 sporturi.

     
  • Stiri Jocuri Olimpice